Մեքսիկայի հայերը տարբեր ոլորտներում առաջատար մասնագետների թվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երաժիշտներ, հեռուստամեկնաբաններ, կոշիկի, գորգերի արտադրությամբ զբաղվողներ, գիտնականներ. Մեքսիկայում տարբեր ոլորտներում տեղի հայերը առաջատար մասնագետների թվում են: Մեքսիկայի հայ համայնքը ձևավորվել է Հայոց ցեղասպանությանը հաջորդող տարիներին. սկզբնական փուլում Մեքսիկայում հաստատված հայերի մեծ մասը վերապրածներ էին, որոնք ապաստան էին փնտրում: Նրանց թվում էին նաև ԱՄՆ մեկնել ցանկացող գաղթականները: Մեքսիկայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Մեխիկոյի Հիշողության և հանդուրժողականության թանգարանի աշխատակցուհի Սոնյա Առաքելյանի խոսքով, Մեքսիկայում հայերի թիվը տարբեր ժամանակներում տարբեր է եղել, սակայն գրեթե միշտ հայերը փոքրաթիվ համայնք են ունեցել: Տեղի հայերի թիվն այսօր էլ 1500-ից չի անցնում:
«Նրանցից շատերը եկել են Թուրքիայի տարբեր մասերից՝ Ադանա, Վան, Կարս, Բիթլիս և այլ շրջաններ: Այդ տարիներին շատերը զբաղվել են կոշիկի արտադրությամբ կամ առևտրով: Իմ մորական կողմից պապիկը՝ Լևոն Բոդոսյանը ևս ունեցել է կոշիկի խանութ, իսկ իմ հորական կողմից պապիկը՝ Քերոփ Առաքելյանը, սկսել է աշխատել որպես ատաղձագործ, շուտով փոխել է իր գործը և իմ հոր հետ հիմնել երկրում խոշոր խաղալիքների խանութներից մեկը՝ «ARA TOY STORES»-ը:
Մեքսիկայում մնացած հայերից շատերը հիմնել են իրենց սեփական գործը: Մեքսիկան իրենց ընդունեց գրկաբաց և սեփական կյանքը դասավորելու հնարավորություն տվեց»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց Սոնյա Առաքելյանը:
Ներկայում Մեքսիկայում հայ համայնքը ցրված է: Հայերի հիմնական մասն ապրում է Մեխիկո քաղաքում: Լինելով ցրված համայնք՝ այն չի ունեցել դպրոց, մշակույթի տուն, ազգային որևէ կառույց: Լեզվի պահպանության հիմնական պատասխանատվությունն ընտանիքներինն է: Նրանք, ովքեր խոսում են հայերեն, դա իրենց տատիկների, պապիկների, ծնողների շնորհիվ է: Ամեն դեպքում լեզվի պահպանությունն այսօր համայնքի օրակարգային հարցերից է: Սոնյա Առաքելյանը նկատում է, որ իր սերնդակիցներից շատերը չեն խոսում հայերեն և նրանց մի մասն ամուսնացած է ազգությամբ ոչ հայերի հետ:
Չնայած փոքրաթիվ լինելուն, ինչպես նաև չկազմակերպվածությանն, ամեն դեպքում տարբեր ժամանակներում, տարբեր ոլորտներում հայերն առաջատար մասնագետների թվում են: Մեքսիկայի նշանավոր հայերից են գործարարներ Ս.Պալույանը և Շ.Քրդիկյանը, ճարտարագետ Ջ.Նշանյանը, Մեխիկոյի Ազգային համալսարանի դասախոսներ` ֆիզիկոս Շ.Հաճյանը, արվեստաբան, պարուհի Ա.Օհանյանը, աստղագետ դոկտոր Պ.Փիշմիշը (Փիշմիշյան), երաժիշտ Պ.Հյուսյանը և այլք: Մեքսիկայի ճանաչված հայերից է գիտնական Խոսե Սարուխանը, ում որդին ԱՄՆ-ում Մեքսիկայի դեսպանն է եղել:
Ինչ վերաբերում է այն հայերին, ովքեր Մեքսիկա են եկել անկախությունից հետո, ապա նրանց թիվը մոտ 500 է: Ոմանք դասական երաժշտության մասնագետներ են, ոմանք գիտնականներ են, պրոֆեսորներ, որոնք աշխատում են տարբեր համալսարաններում: Շատերն ունեն սեփական բիզնեսը տարբեր ոլորտում՝ կոշիկի, գորգերի արտադրություն և այլն:
«Հայ համայնքը ֆորմալ առումով կազմակերպված չէ, այդուհանդերձ այս փոքրաթիվ և ցրված համայնքը հպարտ է իր հայկական ծագմամբ: Յուրաքանչյուրն իր հնարավորության սահմաններում նպաստում է այն գործին, որ Մեքսիկան իմանա, թե ովքեր են հայերը և ինչերի միջով են անցել: Հայերին համախմբելու հարցում մեծ դեր է կատարում Մեքսիկայում Հայաստանի դեսպանատունը, որը հիմնվել է 3 տարի առաջ: Այն իրականացրել է տարբեր միջոցառումներ, որոնք նպաստում են հայկական մշակույթի տարածմանը: Դա շատ կարևոր է: Դեսպանատունը խթանում է նաև ուսանողների փոխանակման ծրագիրը: Դիվանագիտական այս կառույցը կարևոր է ոչ միայն Հայաստան-Մեքսիկա մշակութային, տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու համար, այլև այն կապող օղակ է տեղի հայ համայնքի համար»,-ասաց նա:
Սոնյա Առաքելյանը ներկայում աշխատում է Մեխիկոյի Հիշողության և հանդուրժողականության թանգարանում, որը 7 տարի առաջ է բացվել: Այն շատ մեծ թանգարան է՝ ավելի քան 6000 քմ տարածքով: Այսօր այն ամենաշատ այցելություն ունեցող թանգարաններից է: Թանգարանի հիմնման նախագիծը ստեղծվել է հրեական համայնքի երկու ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ:
«11 տարի առաջ, երբ այն դեռ կառուցման փուլում էր, ես նրանցից մեկի՝ տնօրեն Շարոն Զագայի կողմից հրավիրվեցի իրենց հետ համագործակցելու: Այս թանգարանն ունի 7  բաժիններ, որոնք պատմում են տարբեր ժամանակներում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների, այդ թվում հայերի ցեղասպանության մասին: Թանգարանի մեկ այլ հատված նվիրված է հանդուրժողականությանը եւ Մեքսիկայում Մարդու իրավունքների խախտումներին: Հայերին նվիրված սրահը փոքր է, սակայն միեւնույն ժամանակ բավական ազդեցիկ, 7 տարի անց ես հպարտ եմ՝ ասելով, որ ավելի քան 2 մլն 800 հազար այցելու ենք ունեցել, այցելուներից շատերը երբեւէ չէին լսել հայերի մասին, այսօր նրանք գիտեն»,-հավելեց նա:
2015 թվականին որոշվեց թանգարանում կազմակերպել ժամանակավոր ցուցադրություն՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Սոնյա Առաքելյանի խոսքով՝ այն մեծ հաջողություն ունեցավ, մեծ թվով այցելուներ եղան՝ պատգամավորներ, դերասաններ, ակտիվիստներ, գործարարներ, լրագրողներ: Չորս ամիս տևած ցուցահանդեսին 70 հազարից ավելի այցելու է գրանցվել: Ցուցահանդեսը ներկայացվել է նաև ԱՄՆ-ում:

Armenians of Mexico among leading specialists in different sectors
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. Musicians, TV commentators, shoe makers, scientists – Armenians of Mexico are among the leading specialists in different spheres.
The Armenian community of Mexico was formed during the years following the Armenian Genocide: initially, they were mainly the Genocide survivors seeking asylum. Among them were also migrants wanted to depart for the US.
A representative of the Armenian community Sonya Arakelyan, who is working at Mexico’s Museum of Memory and Tolerance, says the number of Armenians in Mexico has varied at different times, however, Armenians have always had a small community. Today the number of local Armenians doesn’t exceed 1500.
“Many of them arrived from different parts of Turkey – Adana, Van, Kars, Bitlis and other regions. During these years many were engaged in shoe production or trade. My grandfather from the mother’s side Levon Bodosyan also had a shoe store, and my grandfather from the father’s side Kerop Arakelyan started working as a carpenter, then soon he changed his work and established together with my father one of the biggest toy stores in the country “ARA TOY STORES”. Many of Armenians in Mexico have established their own businesses. Mexico hosted them and gave a chance to adjust their own lives”, Sonya Arakelyan told ARMENPRESS.
At the moment the Armenian community in Mexico is scattered. Main part of Armenians lives in Mexico city. Being a scattered community it didn’t have a school, culture house, any national structure. The main responsibility of preserving the language is put on families. Those, who speak in Armenian, is thanks to their grandfathers, grandmothers and parents. In any case the preservation of the language is one of the issues in the community agenda.
Despite being small and unorganized, Armenians have been among the leading specialists in different spheres at different periods. Among the prominent Armenian figures in Mexico are businessmen S. Paluyan and Sh. Krdikyan, engineer J. Nshanyan and etc.
As for the Armenians who moved to Mexico after the independence their number reaches nearly 500. Some of them are specialists of classical music, some are scientists, professors working at different universities. Many of them have their own businesses in different sectors – shoe making, carpet production and etc.
“The Armenian community is not formally organized, but this small and scattered community is proud of its Armenian origin. Everyone within its capacities takes steps to inform Mexico about Armenians and through which paths they have passed. The Armenian embassy in Mexico, established 3 years ago, plays a great role in terms of gathering Armenians. It implemented different actions which contribute to spreading the Armenian culture. This is very important. The embassy promotes also the student exchange program. This diplomatic structure is important not only for developing Armenia-Mexico cultural, economic relations, but also it is a linkage for the Armenian community”, she said.
The Museum of Memory and Tolerance, where she works, was opened 7 years ago. It has 7 departments each telling about the genocides of different periods, including the Armenian Genocide. Another part of the Museum is dedicated to tolerance and human rights violations in Mexico. The hall dedicated to Armenians is small, but at the same time is quite influential. “7 years later I am proud to say that we hosted more than 2 million 800 thousand visitors, many of the visitors didn’t know anything about Armenians, but today they are informed”, she said.
In 2015 a temporary exhibition on the Armenian Genocide was held in the Museum. Sonya Arakelyan said it was successful, there were many visitors, including lawmakers, actors, activities, businessmen and journalists. More than 70.000 visitors attended the exhibition that lasted 4 months. The exhibition was also displayed in the US.