ԱՄԷ-ն աջակցում է Հայաստանում սոցիալական ծրագրերի իրականացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպանատունն առաջնային տեղ է հատկացնում սոցիալական ծրագրերին: Դեսպանատան աջակցությամբ նախատեսվում է Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղում կառուցել պոլիկլինիկա: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Կարբի համայնքի ղեկավար Կարո Բաղդասարյանը, գյուղը նոր պոլիկլինիկայի կարիքն ունի:
«Կարբիում ներկայում գործում է ամբուլատորիա: Այն չափերով փոքր է և մեր համայնքից բացի սպասարկում է շրջակա գյուղերի` Սաղմոսավանի, Արտաշավանի,  Օհանավանի բնակիչներին: Կարող եմ ասել, որ ամբուլատորիայի պայմաններն այնքան էլ լավ չեն: Այս նոր պոլիկլինիկան կունենա ավելի լավ պայմաններ` նոր գույք, սարքավորումներ: Նախատեսված է նաև առանձին լաբորատորիա: Ծրագրով առաջարկվել է, որ պոլիկլինիկան ունենա նաև 2 հիվանդասենյակ: Այնպիսի դեպքերում, երբ հիվանդին կարճաժամկետ պահելու անհրաժեշտություն առաջանա, հնարավոր լինի պահել»,-ասաց համայնքի ղեկավարը:
Նա նաև առաջարկել է, հնարավորության դեպքում, ծննդատան բաժանմունք ևս հիմնել, սակայն դա դեռ քննարկվում է: Նախնական տեղեկություններով ծրագիրը կմեկնարկի առաջիկա ամիսներին, եթե աշխատանքներն ըստ ծրագրվածի ընթանան, ապա 2018 թվականի վերջին Կարբի գյուղը կունենա նոր պոլիկլինիկա:
Դեսպանատան հետ համագործակցության փորձ ունի Տավուշի մարզի Կողբ գյուղի Բագրատ Սահակյանի անվան դպրոցը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում դպրոցի տնօրեն Ամալյա Ղարագյոզյանը նշեց, որ արդեն 1 մլն 887 հազար դրամի աջակցություն է ցուցաբերվել, ինչի շնորհիվ տեղադրվել են պատուհաններ, դռներ:
«Դիմեցինք աջակցության համար, մեզ ասացին ներկայացրեք առաջնահերթ ծրագրերը: Մենք կիսավթարային կիսածածկ ունենք, սակայն մարզպետարանը աջակցում է,  այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացվում են: Մենք էլ մտածեցինք առաջարկել դռները, պատուհանները փոխելու ծրագիր: Մեր դպրոցը վառելափայտով է տաքացվում, նոր դռներն ու պատուհանները կնպաստեն դասասենյակներում ջերմությունը պահելուն»,-ասաց տնօրենը: Այդ աշխատանքներից հետո համագործակցությունը չի դադարի: Նոր փուլով դպրոցի մասնաշենքերում կշարունակվի դռների տեղադրման գործընթացը: Այս փուլի համար նախատեսված է 1 մլն 400 հազար դրամ: Արդեն գումարը փոխանցված է, աշնանային արձակուրդի ընթացքում դա էլ կարվի: Դպրոցում սովորում են 245 աշակերտ: Տնօրենը նկատեց, որ 1972 թվականին կառուցված դպրոցը հիմնանորոգման, գույքի թարմացման կարիք ունի:
Հայաստանում ԱՄԷ-ի դեսպանատունն աջակցություն է ցուցաբերում նաև «Վեդու բժշկական կենտրոն»-ին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում կենտրոնի տնօրեն Մելքոն Տալոյանը նշեց, որ աջակցության շնորհիվ մանկական բաժանմունքը կունենա նոր գույք:
«Հիմա մենք վերանորոգում ենք մանկական բաժանմունքը, դա արվում է մարզպետարանի աջակցությամբ: Մենք բաժանմունքի գույքը թարմացնելու կարիք ունենք: Մեզ խորհուրդ տվեցին դիմել ԱՄԷ-ի դեսպանին: Պատասխանը չուշացավ, և մենք շուտով կունենանք նոր մահճակալներ: Գույքը թարմացնելու անհրաժեշտություն կա, եղածը 40 տարվա է: Կարծում եմ, այս տարվա ընթացքում մահճակալները տեղ կհասնեն»,- ասաց Մելքոն Տալոյանը:
Բժշկական կենտրոնի տնօրենը հատուկ նշեց, որ ընդհանուր հիվանդանոցն ունի գույքը թարմացնելու, պայմանները բարելավելու խնդիր: Մահճակալներից բացի, նոր կախիչների, պահարանների կարիք կա: Մանկական բաժանմունքում սարքավորումների առումով պայմաններն ավելի լավ են:

UAE assists social programs in Armenia
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The Embassy of the United Arab Emirates in Armenia considers social programs a priority. A polyclinic is planned to be built with assistance of the Embassy in Karbi village, Aragatsotn province.
Karo Baghdasaryan, head of the Karbi community told ARMENPRESS that the village needs a new polyclinic.
“An outpatient center is currently operating in Karbi. It is small in size and it also serves the nearby villages of Saghmosavan, Artashavan and Ohanavan. I can say that the conditions of the outpatient clinic are not good. This new polyclinic will have better conditions, new property and equipment. A separate laboratory is also planned. Under the program it was suggested for the polyclinic to also have two patient rooms. This will enable to keep the patient under observation if necessary”, he said.
If the program proceeds as expected, the polyclinic will begin functioning in year-end 2018.
The B. Sahakyan School of the village also has cooperation experience with the Embassy. The school’s principal, Amalya Gharagyozyan, mentioned that they’ve already received 1,887,000 drams in assistance, which was used to install new windows and doors.
“We applied for assistance, they told us to present priority programs. We have an un-fit roof, however the Governor’s Office is assisting and works are being done in this direction. And we thought to suggest a program for changing the doors and windows. Our school is being heated with firewood, and the new doors and windows will help maintaining the heat”, she said.
Under a new phase of cooperation, new doors will be provided for the school as well, with 1,400,000 drams planned for the program. The money has already been transferred, and the work will be done during the autumn holidays. 245 children study at this school. The principal mentioned that the school was built in 1972, and needs reconstruction and re-equipment.
The UAE Embassy in Armenia is also assisting the Vedi Medican Center. Director of the medical facility Melkon Taloyan says the pediatrics department will be re-equipped thanks to the assistance.
“We are now renovating the pediatrics department with assistance from the Governor’s Office. We need to re-equip the department. We were advised to address the UAE Ambassador. The reply came without delay, and we will soon have new beds”, he said.