Վան Գոգի կտավը Christie՚s-ի աճուրդում կդրվի 50 մլն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իմպրեսիոնիստ եւ աբստրակցիոնիստ նկարիչների գործերը, որոնց արժեքը գնահատվում Է 120 մլն դոլար, նոյեմբերի 13-ին վաճառքի կհանվեն Christie՚s-ի աճուրդային տան կողմից: Ինչպես հայտնել Է նրա մամուլի ծառայությունը, անտարակույս, հավաքորդների առավել մեծ հետաքրքրությունն Է առաջացնում Վինսենթ վան Գոգի «Հերկված դաշտը եւ հերկվորը: Սեն Ռեմի» կտավը: Այն նախապես գնահատել են 50 մլն դոլար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վան Գոգն այդ կտավն ստեղծել Է՝ գտնվելով Սեն Ռեմի դե Պրովանսի հոգեբուժարանում՝ Առլից ոչ հեռու, որտեղ նա վեճ Է ունեցել Պոլ Գոգենի հետ, որից հետո Վան Գոգը կտրել Է իր ականջի բլթակը: Կտավի վրա նա պատկերել Է իր հիվանդասենյակի պատուհանից բացվող տեսարանը, որտեղ նա գտնվել Է 1889 թվականի մայիսից մինչեւ 1890 թվականի մայիսը: Նա նկարի վրա աշխատանքն սկսել Է օգոստոսի վերջին եւ այն ավարտել Է սեպտեմբերի 2-ին:
Աճուրդի են դրվելու նաեւ Անրի Մատիսի, Մարկ Շագալի եւ Մարկ Ռոտկոյի կտավները: Այդ աշխատանքները պահվում Էին տեխասցի նավթային մագնատ Փերի Ռիչարդսոն Բասսի եւ նրա տիկնոջ՝ Նենսիի հավաքածուում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Картину Ван Гога выставят на аукционе Christie's за $50 млн
Картины художников-импрессионистов и абстракционистов, стоимость которых оценивается в $120 млн, будут выставлены 13 ноября на продажу аукционным домом Christie's. Как сообщила его пресс-служба, наибольший интерес коллекционеров, безусловно, вызовет полотно Винсента Ван Гога "Вспаханное поле и пахарь. Сен-Реми" (Laboureur dans un champ). Его предварительно оценивают в $50 млн, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Художник написал это полотно, находясь в лечебнице для душевнобольных в Сен-Реми-де-Прованс, неподалеку от Арля, где у него произошла ссора с Полем Гогеном, после которой Ван Гог отрезал себе мочку уха. На полотне он запечатлел вид из окна своей палаты, в которой он находился с мая 1889 по май 1890 года. Он начал работу над картиной в конце августа и завершил ее 2 сентября.
На аукцион будут выставлен также полотна Анри Матисса, Марка Шагала и Марка Ротко. Эти работы хранилась в коллекции техасского нефтяного магната Перри Ричардсона Басса и его супруги Нэнси. Как отметил руководитель отдела импрессионизма и современного искусства в Christie's Макс Картер, 35 картин, выставляемых на продажу - "это одна из последних великих американских художественных коллекций".