Հոքինգի ատենախոսությունը կարդալ ցանկացողները շարքից հանել են Քեմբրիջի համալսարանի կայքը. The Guardian
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեմբրիջի համալսարանի կայքը, որտեղ հոկտեմբերի 23-ին անվճար օգտագործման համար զետեղվել Է բրիտանացի ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգի դոկտորական ատենախոսությունը, շարքից դուրս Է եկել գիտական այդ աշխատության հետ ծանոթանալ ցանկացողների չափազանց մեծ թվի պատճառով:
Ինչպես հայտնել Է The Guardian-ը, մեկ օրից պակաս ժամանակում շուրջ 60 հազար մարդ Է փորձել ներբեռնել Properties of Expanding Universes («Ընդարձակվող տիեզերքների հատկությունները») վերտառությամբ հետազոտությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
75-ամյա գիտնականն ինքը արձագանքել Է այդ նորությանը՝ հույս հայտնելով, որ 134-Էջանոց աշխատությունը չի հիասթափեցնի ֆիզիկայի եւ տիեզերագիտության սիրահարներին: Նա նաեւ ցանկություն Է հայտնել, որ ազատ օգտագործման մեջ լինեն հայտնի գիտնականների բոլոր աշխատությունները:
Ավելի վաղ ֆիզիկոսի գիտական աշխատությանը, որը նա պաշտպանել Է 1966 թվականին 24 տարեկան հասակում, կարելի Էր անմիջականորեն ծանոթանալ միայն Քեմբրիջի համալսարանական գրադարանում կամ 65 ֆունտ ստեռլինգի (մոտավորապես 86 դոլար) դիմաց պատվիրել դրա սքանավորված պատճենը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Guardian: желающие прочесть диссертацию Хокинга обвалили сайт Кембриджского университета
Сайт Кембриджского университета, на котором в понедельник была бесплатно выложена докторская диссертация британского физика Стивена Хокинга, упал из-за слишком большого числа желающих ознакомиться с этой научной работой. Как сообщила газета The Guardian, менее чем за сутки порядка 60 тыс. человек попытались скачать появившееся в открытом доступе исследование под названием Properties of Expanding Universes ("Свойства расширяющихся Вселенных").
Сам 75-летний ученый отреагировал на эту новость, высказав надежду, что 134-страничная работа не разочарует любителей физики и космологии. "Как же приятно слышать, что так много людей уже проявило интерес к скачиванию моей диссертации. Будем надеяться, они теперь не разочаруются, когда в конечном итоге получили к ней доступ", - приводит телерадиовещательная корпорация Би-би-си слова Хокинга. Он также выразил пожелание, чтобы в открытом доступе находились любые работы известных ученых, которые творили на всех направлениях научной деятельности, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
К нему присоединилась и администрация Кембриджского университета, которая заявила, что рассчитывает воодушевить других своих бывших ученых последовать примеру Хокинга и бесплатно опубликовать свои диссертации.
Ранее ознакомиться с научной работой физика, которую он защитил в 1966 году в возрасте 24 лет, можно было непосредственно только в самой университетской библиотеке Кембриджа, либо заказав ее сканированную копию за 65 фунтов стерлингов (около $86).