«Արմենպրես»-ը և IRNA-ն համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ - IRNA: Հայաստանի և Իրանի ազգային լրատվական գործակալությունները տեղեկատվության ոլորտում համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համաձայնագիրը ստորագրել են «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը և իրանական IRNA ազգային լրատվական գործակալության տնօրեն Մոհամմադ Խոդադին:
Իրանական ազգային լրատվական գործակալության տնօրենն ընդգծել է, որ «Արմենպրես»-ը և IRNA-ն  հնարավորություն կունենան փոխանակել հավաստի տեղեկատվություն՝ երկխոսության յուրատեսակ կամուրջ հանդիսանալով երկու երկրների միջև:
Նա նշել է, որ երկու երկրները չեն օգտագործում տնտեսական, քաղաքական, մշակութային ոլորտներում համագործակցության ողջ ներուժը, ինչում իրենց մեղքի բաժինն ունեն նաև զանգվածային լրատվության միջոցները, քանի որ նրանք պետք է իշխանություններին և մարդկանց հասցնեն անհրաժեշտ տեղեկատվությունը և շփման ու որոշումների կայացման համար հարթակ ապահովեն: «Մենք կարող ենք աշխատել ոչ միայն տեղեկատվության և լուսանկարների փոխանակման, այլ տեղեկատվության փոխանակման համատեղ գործողությունների պլանավորման ուղղությամբ, ինչը կարող է նպաստել երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի զարգացմանը»,- ասել է Խոդադին:
Հայաստանի և Իրանի ազգային լրատվական գործակալությունների ղեկավարները նաև պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համատեղ ցուցահանդեսի անցկացման վերաբերյալ, քննարկել են տեխնոլոգիաների, արհեստական ինտելեկտի ոլորտներում և սոցիալական ցանցերում համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Մոհհամադ Խոդադին և Արամ Անանյանը ընդգծել են համաշխարհային մեդիա ասոցացիաներում «Արմենպրես»-ի և IRNA-ի համագործակցության անհրաժեշտությունը: IRNA-ի տնօրենը հայտնել է, որ գործակալությունը պատրաստվում է հայ լրագրողների համար ուսումնական կուրսեր անցկացնել՝ իրանցի պրոֆեսորների Հայաստան ուղարկելու միջոցով:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրենը նաև հարցազրույց է տվել IRNA գործակալությանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Իրանի ազգային լրատվական գործակալությունների միջև համագործակցության հեռանկարներին: «Ես կարծում եմ, որ մենք ականատես ենք լինում երկու լրատվական գործակալությունների միջև պատմական տրանսֆորմացիայի: Հայաստանի և Իրանի ազգային լրատվական գործակալությունները համագործակցության ամուր պլան ունեն, համագործակցության բարձր մակարդակի օրակարգ, որն ընդգրկում է տեղեկատվության բոլոր ոլորտները. ոլորտներ, որոնք կան այսօր և ոլորտներ, որոնք կլինեն ապագայում: Համագործակցությունը ենթադրում է նորությունների, լուսանկարների, տեսանյութերի, տեսակամուրջների փոխանակում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև համատեղ ծրագրերի իրականացում»,- ասել է Անանյանը:
IRNA լրատվական գործակալության խմբագրություն այցից և գործակալության տնօրեն Մոհամմադ Խոդադիի հետ հանդիպումից հետո «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանն այցելել է Իրանի Մշակույթի և տպագրության ինստիտուտ: Իրան կատարած այցի ընթացքում Արամ Անանյանը կայցելի նաև երկրի՝ մեծությամբ երրորդ քաղաք՝ Սպահան, կծանոթանա քաղաքի պատմական հուշարձաններին:

ARMENPRESS & IRNA sign cooperation agreement
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS-IRNA. The national news agencies of Armenia and Iran have signed a cooperation agreement in the information field.
The agreement was signed by Director of ARMENPRESS news agency Aram Ananyan and Managing Director of IRNA news agency Mohammad Khodadadi.
Mohammad Khodadadi said ARMENPRESS and IRNA will have a chance to exchange reliable information acting as a unique bridge of dialogue between the two countries. He said the two countries do not utilize the entire cooperation potential in economic, political and cultural spheres, and the mass media have their share of fault in this since they should provide the necessary information to the authorities and people and ensure a platform for decision-making. “We can work not only on the exchange of information and photos, but also on the planning of joint actions for exchange of information which in its turn can contribute to the development of economic ties between the two states”, IRNA Director said.
Aram Ananyan and Mohammad Khodadadi also reached an agreement on holding a joint exhibition, as well as discussed issues relating to the cooperation in the fields of technologies, artificial intelligence and social networks.
They highlighted the need of ARMENPRESS-IRNA cooperation in global media associations. IRNA Director said the agency is going to hold trainings for Armenian students by sending Iranian professors to Armenia.
Director of ARMENPRESS news agency also gave an interview to IRNA news agency talking about the cooperation prospects between the Armenian and Iranian national news agencies. “I think we are witnessing a historical transformation between the two news agencies. The national news agencies of Armenia and Iran have a firm cooperation plan, high-level cooperation agenda which covers all spheres of information, spheres which today exist and the ones which will be in the future. Cooperation supposes exchange of news, photos, videos, video conferences, issues related to information technologies, as well as implementation of joint programs”, Aram Ananyan said.
After the visit to IRNA, Aram Ananyan also visited the Center of Culture and Printing of Iran. During the visit ARMENPRESS Director will also visit the country’s third largest city Isfahan to get acquainted with the city’s historical monuments.