Անդրեյ Արեշեւը բացասաբար է վերաբերվում Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու պրակտիկային
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ. ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանին մեծ կործանարար ազդեցություն ունեցող զենքեր վաճառելու պրակտիկան սխալ է. այն չի նպաստում Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի դերի ամրապնդմանը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսի ընթացքում Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու վերաբերյալ իր կարծիքը հայտնեց ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի արեւելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի եւ Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Անդրեյ Արեշեւը:
«Ես դա բազմիցս հնչեցրել եմ, այդ թվում՝ նաեւ ռուսական լրատվամիջոցներով: Ես արտահայտում եմ իմ սեփական կարծիքը: Ես դա  ասել եմ մի քանի տարի առաջ, սակայն պատրաստ եմ դա հիմա էլ անել»,-ասաց նա:
Փորձագետի համոզմամբ՝ Ռուսաստանը բավականին բարդ երկիր է, որն ունի որոշումներ կայացնելու  բարդ համակարգ:
«Ակնհայտորեն, կան գործոններ, որոնք նպաստում են,  այդ թվում նաեւ նման գործարքների իրականացմանը. մի բան, որին ես բացասաբար եմ վերաբերվում»,- ասաց նա:

Expert Andrey Areshev negatively reacts to practice of Russia’s arms sale to Azerbaijan
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. The practice of selling large-scale weapons to Azerbaijan is not right: it doesn’t contribute to strengthening Russia’s role in the South Caucasus, Andrey Areshev - expert at the Centre for the Central Asia and Caucasus Studies, Institute of Oriental Studies of Russian Academy of Sciences, told a press conference in ARMENPRESS.
“I have repeatedly said this, also through Russian media. I express my own opinion. I have said this several years ago, but I am also ready to say it now”, the expert said.
He said Russia is quite a complex country which has a complex decision-making system.
“Obviously, there are facts that contribute to the implementation of such deals: something that I react negatively”, he said.