Թրամփի հայտարարությունից հետո Իրանը պատրաստվում է իրավիճակի ցանկացած զարգացման
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի հետ կապված ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունից հետո պաշտոնական Թեհրանը պատրաստվում է իրադարաձությունների զարգացման ցանկացած իրավիճակի: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա-նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Իրանի փոխարտգործնախարար Աբբաս Արաքչին:
«Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք իրավիճակի զարգացմանը: Միջազգային հանրությունը միասնական է նրանում, որ անհրաժեշտ է պաշտպանել միջուկային ծրագրի համատեղ գործողությունների պլանը և պահպանել այն: Ցավոք, այն ինչ անում է ԱՄՆ նոր վարչակազմը, և այն, ինչ տեղի է ունենում կոնգրեսի շուրջ, լավատեսություն չի առաջացնում և մեծ հույս չի տալիս: Հենց դրա համար էլ մենք պետք է պատրաստ լինենք յուրաքանչյուր սցենարի»,- ասել է Արաքչին:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Սպիտակ տունը կաշխատի կոնգրեսի հետ 2015 թվականի հուլիսի 14-ին Իրանի հետ ստորագրված միջազգային համաձայնագրում «լուրջ բացթողումների» ուղղությամբ:

Тегеран после заявлений Трампа готовится к любому развитию ситуации
Тегеран готовится к любому развитию ситуации после заявлений президента США Дональда Трампа относительно ядерной сделки с Ираном. Как передает Арменпресс со ссылкой на Риа-новости, об этом заявил замглавы иранского МИД Аббас Аракчи.
"Мы внимательно следим за развитием ситуации. Международное сообщество едино в том, что необходимо поддерживать СВПД (Совместный всеобъемлющий план действий по ядерной программе — ред.) и сохранить его. К сожалению, то, что делает новая администрация США, и то, что происходит со всей ситуацией вокруг конгресса, не вселяет оптимизма и не даёт большой надежды. Именно поэтому мы должны быть готовыми к любому сценарию", — сказал Аракчи журналистам.
Трамп ранее заявил, что Белый дом будет работать с конгрессом над "серьезными недостатками" заключенного 14 июля 2015 года международного соглашения с Ираном (СВДП).