ԵՄ-Արցախ համագործակցությունը պետք է դառնա Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության հաստատման կարևոր գործոն. EuFoA-ի տնօրեն
ԵՄ-Արցախ համագործակցությունը պետք է դառնա Հարավային Կովկասում երկարատև
խաղաղության հաստատման կարևոր գործոն. EuFoA-ի տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» միջազգային հասարակական կազմակերպության (EuFoA) նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 20-ին, Բրյուսելում տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին նվիրված քննարկում, որի ընթացքում ելույթով հանդես են եկել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նորանշանակ արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը և Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին EuFoA-ից՝ հավելելով. «Քննարկումը համակարգվում էր «EuFoA»-ի տնօրեն Դիոգո Պինտոյի կողմից։ Ներկա էին ԵՄ ինստիտուտների, դիվանագիտական կորպուսների, միջազգային հասարակական կազմակերպությունների, հետազոտական կենտրոնների և մամուլի ավելի քան 30 ներկայացուցիչներ։
«EuFoA»-ի տնօրեն Դիոգո Պինտոն նշեց․ «Սա հաջողված միջոցառում էր, և ես ուրախ եմ տեսնել այսքան մարդկանց հետաքրքրվածությունը քննարկվող թեմայով։ Արցախը գոյություն ունի անկախ հակամարտությունից, և այն իրոք կարիք ունի առավել լավ ճանաչվելու, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է կոտրել Ադրբեջանի կողմից ստեղծված շրջափակումը։ Հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն Արցախի ժողովրդի ներկայացուցիչների՝ բանակցային գործընթացում ուղիղ ներգրավվածության շնորհիվ, և ԵՄ-ն կարևոր դեր կարող է խաղալ՝ ընդլայնելով ու ակտիվացնելով շփումները այդ տարածքի և այնտեղ բնակվող մարդկանց հետ»։
Պարոն Պինտոն ողջունեց և շնորհակալություն հայտնեց խոսնակներին ու մասնակիցներին՝ հիշեցնելով, որ սա շատ բացառիկ հնարավորություն է Բրյուսելում խոսելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, ԼՂՀ ներքին և արտաքին խնդիրների մասին ԼՂՀ համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչների հետ։
Պարոն Մայիլյանը նախ և առաջ ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող ժողովրդավարացման գործընթացների համալիր պատկերը՝ շեշտելով, որ ԼՂՀ-ն բաց է այլ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության համար, ինչպես նաև կոչ անելով ԵՄ-ին՝ դիտարկելու հետագա ակտիվ ներգրավվածությունն այնպիսի բնագավառներում, ինչպիսիք են՝ քաղաքացիական հասարակության ուժեղացումը, մամուլի ազատությունն ու բազմակարծությունը և հումանիտար բնույթի այլ ոլորտներում. «ԵՄ-ի համագործակցությունը Արցախի հետ պետք է կայունացնող դեր խաղա և դառնա կարևոր գործոն Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության հաստատման համար, ավելին՝ ԵՄ-ն պետք է ազդարարի, որ անթույլատրելի է կիրառել առճակատումը և շրջափակումը որպես հակամարտությունների լուծման միջոց։ Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խրախուսումը չի կարող կասեցվել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության չլուծվածության հետևանքով, ավելին՝ Ղարաբաղի չճանաչվածությունը չպետք է խոչընդոտ դառնա Արցախի և ԵՄ-ի միջև համագործակցության համար»։
Պարոն Մելիքյանն իր ելույթում շեշտեց, որ մարդու իրավունքները Լեռնային Ղարաբաղում համարվում են պետականության հիմնարար մաս, և շարունակաբար ջանքեր են գործադրվում այդ ոլորտը զարգացնելու, ինչպես նաև մարդկանց իրազեկվածության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ։ Դրա վառ ապացույցն է Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանի հայտարարությունն այն մասին, որ առաջիկայում նախատեսվում է մշակել և ընդունել Մարդու իրավունքների ռազմավարություն և Գործողությունների ծրագիր։ Մարդու իրավունքների պաշտպանը մասնակիցներին ներկայացրեց արդեն հրապարակված զեկույցը Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների մասին 2016 թ․ ապրիլին տեղի ունեցած քառօրյա պատերազմի ժամանակ, ինչպես նաև նոր պատրաստվող զեկույցը Ադրբեջանում հայատյացության մասին։ Նա իր եզրափակիչ խոսքում շեշտեց, որ «քսենոֆոբիան մշտապես անընդունելի է»։
Զեկույցներին հաջորդած բովանդակալից քննարկման ժամանակ մասնակիցներն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, մարդու իրավունքներին առնչվող տարբեր հիմնախնդիրների, ինչպիսիք են՝ ներկա բանակցային գործընթացը, խաղաղաշինական ծրագրերը, ինչպես նաև հակամարտության կարգավորման հեռանկարները։ Քննարկման ընթացքում խոսվեց նաև ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների, վերջինիս դերակատարության, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության առաջիկա գագաթաժողովի և Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև ստորագրվելիք Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հետ կապված ակնկալիքների մասին։ Քննարկման մասնակիցները անդրադարձան նաև Լեռնային Ղարաբաղում մամուլի և խոսքի ազատության հարցերին, կանանց և երիտասարդների դերին, տնտեսական իրավիճակին և այլ ոլորտների խնդիրներին։
Պարոն Պինտոն, քննարկումը եզրափակելով, նշեց․ «Սա հաջողված միջոցառում էր, և ես ուրախ եմ տեսնել այսքան մարդկանց հետաքրքրվածությունը քննարկվող թեմայով։ Արցախը գոյություն ունի անկախ հակամարտությունից, և այն իրոք կարիք ունի առավել լավ ճանաչվելու, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է կոտրել Ադրբեջանի կողմից ստեղծված շրջափակումը։ Հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն Արցախի ժողովրդի ներկայացուցիչների՝ բանակցային գործընթացում ուղիղ ներգրավվածության շնորհիվ, և ԵՄ-ն կարևոր դեր կարող է խաղալ՝ ընդլայնելով ու ակտիվացնելով շփումներն այդ տարածքի և այնտեղ բնակվող մարդկանց հետ»։

EU engagement could contribute to lasting peace in Nagorno Karabakh - EuFoADirector
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. This morning, European Friends of Armenia (EuFoA) organised a comprehensive briefing on Nagorno-Karabakh (Artsakh Republic), with the newly appointed Minister of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic, Masis Mayilian, and Ombudsman Ruben Melikyan, ARMENPRESS was informed from the official website of the EuFoA.
This briefing was moderated by Diogo Pinto, Director of EuFoA, and attended by more than 30 representatives of the EU institutions, diplomatic corps, international NGOs, research community and media.
Mr. Pinto thanked and welcomed the speakers and the participants, and reminded that, in Brussels, it is quite a unique opportunity to talk about Nagorno-Karabakh and the conflict with relevant representatives from Nagorno-Karabakh.
Mr. Mayilian, in his initial remarks, gave an extensive account of the latest developments in the process of democratic consolidation of Artsakh (Nagorno-Karabakh), stressing its openness to cooperate with other states and international organisations, and left an invitation for the EU to consider further engaging with Artsakh in areas such as strengthening civil society, independence of the media, and humanitarian issues. He added: “EU cooperation with Artsakh would play a stabilizing role and become an important contribution to establishing lasting peace in the South Caucasus, and it would signal the inadmissibility of using confrontation and isolation as a means of resolving conflicts. The promotion of human rights and fundamental freedoms should not fall hostage to the unresolved Azerbaijani-Karabakh conflict, and the unrecognised status of Artsakh should not serve as an obstacle to the cooperation between Artsakh and the European Union.”
Mr Melikyan started by stating that human rights are recognised in Artsakh as a fundamental aspect of its statehood, and efforts are constantly being made to promote and uphold them, as well as to educate people and institutions about them. The most recent evidence of this was the announcement by the President that, as part of his programme for this term, a Human Rights Strategy and Action Plan will be developed. The Ombudsman also referred to the report already published about the violations of human rights committed by the Azerbaijani forces against civilians in Nagorno-Karabakh during the April 2016 war, and the upcoming report about “Armenophobia” in Azerbaijan. He concluded by stating that “xenophobia is always unacceptable”.
During the debate that followed, participants touched on several diverse aspects related to Nagorno-Karabakh, the conflict and the situation of human rights, including but not limited to: status of negotiations, peace building projects, and prospects for conflict resolution; relations with and the role of the EU, expectations towards the upcoming Eastern Partnership Summit and the new “CEPA” agreement between Armenia and the EU; freedom and pluralism of the media and freedom of expression; role and situation of women and youth; economic situation, etc.
Mr. Pinto, speaking after the briefing, expressed that: “This was a successful event, and I am happy to see that it attracted the interest of so many people. Artsakh exists beyond the conflict, and its reality needs to be better known, and the isolation promoted by Azerbaijan needs to be broken. The conflict can only be solved with the direct involvement of the representatives of the people of Artsakh in the negotiations, and the EU could play an important role in promoting this by engaging further with the territory and its inhabitants”.