Սահակաշվիլին Կիեւում հանրահավաքի մասնակիցներին կոչ Է արել՝ պահանջել Պորոշենկոյի պաշտոնաթողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Նոր ուժերի ռուխի» առաջնորդ, Օդեսայի մարզային պետական վարչակազմի նախկին ղեկավար Միխեիլ Սահակաշվիլին կոչ Է արել Ուկրաինայի խորհրդարանի շենքի մոտ հանրահավաքի եկած մարդկանց՝ պահանջել Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի պաշտոնաթողությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես կոչ եմ անում կիեւցիներին՝ աշխատանքային օրվանից հետո գալ այստեղ եւ պահանջել, որ Պորոշենկոն մտածի իր պաշտոնը թողնելու մասին»,-հայտարարել Է Սահակաշվիլին Գերագույն ռադայի շենքի մերձակա Սահմանադրության հրապարակում ընթացող հանրահավաքում:
Նրա խոսքով՝ «քանի դեռ կա Պորոշենկոն, կլինի աղքատություն, ստորացումներ, ուկրաինացիների ու մանավանդ ուկրաինացի երիտասարդության արտագաղթ»: «Եթե այսօր Պորոշենկոն վերջին անգամ դարձյալ չանսա ձեզ եւ փորձի ժամանակ շահել, ինչը նա անում Է երեք տարի, այդժամ ինձ թվում Է՝ մեզ բոլորիս հարկ կլինի այս հրապարակից տեղափոխվել բոլորովին այլ վայր»,-ասել Է Սահակաշվիլին:
Ներկայում Կիեւում ընթանում են բողոքի ակցիաներ: Ռադայի շենքի մոտ հանրահավաքի մասնակիցների թիվը հոկտեմբերի 17-ի կեսօրվա դրությամբ շուրջ 4,5 հազար Էր, եւս մոտավորապես 1,5 հազար մարդ հանրահավաք Է անցկացնում Ուկրաինայի Ազգային բանկի մոտ:
Հանրահավաքի մասնակիցների հիմնական պահանջներն են՝ փոխել ընտրական համակարգը, ստեղծել անկախ հակակոռուպցիոն դատարան, չեղարկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Саакашвили призвал киевлян выйти на митинг с требованием отставки Порошенко
Прибывший на митинг у здания парламента Украины лидер "Руха новых сил", экс-глава Одесской областной государственной администрации Михаил Саакашвили призвал потребовать отставки президента Украины Петра Порошенко, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Я призываю киевлян после рабочего дня прийти сюда и требовать только одного - уже чтобы Порошенко (президент Украины Петр Порошенко) подумал уйти со своего поста", - заявил М.Саакашвили на митинге на Площади Конституции возле здания Верховной Рады.
По его словам, "пока есть Порошенко - будет нищета, унижения, эмиграция украинцев и особенно украинской молодежи".
"Если сегодня Порошенко последний раз не услышит опять вас и попытается выиграть время, как он делает три года, тогда мне кажется, что нам всем надо переместиться совсем в другое место с этой площади", - сказал Саакашвили.
В настоящее время в Киеве проходят акции протеста. Число участников митинга возле здания Рады по состоянию на полдень вторника составляло около 4,5 тыс. человек, еще около 1,5 тыс. митингуют около Нацбанка Украины. Основные требования митингующих - изменить избирательную систему, создать независимый антикоррупционный суд, отменить депутатскую неприкосновенность.