Եվրոպացի պատգամավորները ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում խորը մտահոգություն են հայտնել Թուրքիայի կողմից C-400 համակարգեր ձեռք բերելու կապակցությամբ
Եվրոպացի պատգամավորները ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում խորը մտահոգություն են հայտնել
Թուրքիայի կողմից C-400 համակարգեր ձեռք բերելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի հերթական նստաշրջանի ընթացքում եվրոպացի բազմաթիվ պատգամավորներ մտահոգություն են հայտնել Թուրքիայի կողմից Ռուսաստանից C-400 համակարգեր ձեռք բերելու կապակցությամբ: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը: «Եվրոպական տարբեր երկրների խորհրդարանականներ իրենց խորը անհանգստությունը հայտնեցին, որ Թուրքիան, լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, Ռուսաստանից ձեռք է բերում C-400 համակարգեր: Պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նիստում այդ կապակցությամբ խորը մտահոգություն հայտնեցին հատկապես Հոլանդիայի և Մեծ Բրիտանիայի պատվիրակները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Նահապետյանը:
Պատգամավորն ընդգծեց, որ լիագումար նիստի ընթացքում այդ հարցին անդրադարձել է նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, ում պատասխանը բավականին չափավոր է եղել: «Նա ընդգծեց, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ ցանկացած պետություն ինքն է որոշում, թե իր պաշտպանական համակարգի համար ինչ լրացուցիչ միջոցներ է պետք ձեռք բերել: Ստոլտենբերգը նշեց, որ այդ համակարգերը չեն մտնում ՆԱՏՕ-ի հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի մեջ, սակայն նրա խոսքում քննադատական երանգներ չկային: Սակայն կրկնում եմ՝ Թուրքիայի կողմից C-400 համակարգերի ձեռքբերումն առաջացրել է եվրոպացի շատ պատվիրակների խորը մտահոգությունն ու անհանգստությունը»,- եզրափակեց Նահապետյանը:

systems at NATO PA’s session
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. During the session of NATO’s parliamentary assembly numerous European lawmakers expressed concern over Turkey’s purchase of S-400 missile systems from Russia, Koryun Nahapetyan – head of the Armenian delegation at NATO PA, told reporters, reports Armenpress.
“Parliamentarians of different European countries were deeply concerned that Turkey, being a NATO member, acquires S-400 missile systems from Russia. During the session of defense and security committee, the delegates of the Netherlands and the Great Britain in particular expressed their deep concern over the case”, Nahapetyan said.
The MP said during the plenary session NATO Secretary General Jens Stoltenberg touched upon this topic whose response was quite moderate. “He stated that any member state of NATO decides what additional tools are necessary for its defense system. Stoltenberg said these systems are not in NATO’s air and missile defense systems without any critical points in his remarks. But I want to repeat that many European delegates expressed their deep concern over Turkey’s purchase of S-400 systems”, Nahapetyan said.