Հրապարակվել են կանանց համար ամենավտանգավոր գերքաղաքները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Thomson Reuters Foundation բարեգործական կազմակերպությունը հրապարակել Է աշխարհի այն գերքաղաքների ցուցակը, որոնք առավել վտանգավոր են կանանց համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հարցման արդյունքների համաձայն, կանանց համար ամենավտանգավոր գերքաղաք Է ճանաչվել Կահիրեն: «Պատվավոր» երկրորդ տեղը բաժանել են Պակիստանի Կարաչին եւ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասան: Հնգյակում տեղ են գտել նաեւ Հնդկաստանի մայրաքաղաք Դելին եւ Պերուի մայրաքաղաք Լիման:
Վարկանիշը կազմողները Մոսկվան կարգել են 16-րդ տեղում: Նրանք ավելի անվտանգ գերքաղաքներ են ճանաչել միայն Փարիզը, Տոկիոն եւ Լոնդոնը:
Ուսումնասիրությունն անցկացվել Է փորձագետների հարցման միջոցով: Քաղաքները գնահատելիս գլխավոր չափանիշները եղել են սեռական բռնության մակարդակը, բժշկական ծառայությունների մատչելիությունը, մշակութային առանձին ավանդույթների տարածվածությունը, օրինակ՝ կանանց թլպատումը եւ աղջիկների կամքին հակառակ նրանց ամուսնացնելու պրակտիկան, ինչպես նաեւ տնտեսական հնարավորությունները, ներառյալ կրթություն ստանալու հնարավորությունը:

Названы самые опасные для женщин мегаполисы мира
Благотворительная организация Thomson Reuters Foundation опубликовала список мировых мегаполисов, наиболее опасных для женщин, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно результатам опроса, самым опасным для женщин мегаполисом признали Каир. "Почетное" второе место разделили пакистанский Карачи и столица Демократической Республики Конго Киншаса. В пятерку также попали Дели (Индия) и столица Перу Лима.
Москву составители рейтинга поместили на 16-е место. Более безопасными мегаполисами они признали лишь Париж, Токио и Лондон.
Исследование проводилось путем опроса экспертов. Главными критериями при оценке городов были уровень сексуального насилия, доступность медицинских услуг, распространенность некоторых культурных традиций, например, женского обрезания и практики выдачи замуж против воли девушки, а также экономические возможности, включая доступ к образованию.