Ասանժը 20 հազար եվրո է առաջարկել Մալթայում լրագրողուհու սպանության մասին տեղեկատվության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: WikiLeaks կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժն իր Twitter-ում խոստացել Է 20 հազար եվրո վճարել այն տեղեկատվության դիմաց, որը կօգնի գտնել մալթացի լրագրողուհի Դաֆնե Կարուանա Գալիցիայի հնարավոր սպանողներին. լրագրողը մահացել է սեփական ավտոմեքենայի պայթելու հետեւանքով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես վրդովվեցի, երբ իմացա, որ մալթացի հետաքննող-լրագրողուհի եւ բլոգեր Դաֆնե Կարունա Գալիցիան սպանվել Է իր տնից ոչ հեռու ավտոմեքենայի մեջ տեղադրված ռումբի պայթելուց: Ես 20 հազար եվրոյի չափով պարգեւ եմ առաջարկում այն տեղեկատվության դիմաց, որը կօգնի մերկացնել մարդասպաններին»,- գրել Է նա:
Լրագրողուհին զոհվել Է հոկտեմբերի 16-ին: Նա քննդատում Էր կղզու իշանություններին եւ, ի թիվս այլ բաների, զբաղվում Էր պանամական օֆշորների հետ նրանց կապերի հետաքննությամբ:
Գալիցիայի վերջերս կատարած հետաքննությունը վերաբերում Էր Մալթայի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատին ու նրա օգնականներին, որոնց նա մերկացրել Է Պանամայում օֆշորների հետ կապերի, ինչպես նաեւ կղզու անձնագրերի վաճառքի եւ Ադրբեջանի ղեկավարությունից փողեր ստանալու մեջ:

Ассанж предложил 20 тысяч евро за информацию об убийстве журналистки на Мальте
Основатель сайта WikiLeaks Джулиан Ассанж в своем Twitter пообещал заплатить 20 тысяч евро за информацию, которая поможет найти возможных убийц мальтийской журналистки Дафне Каруаны Галиции, погибшей при взрыве собственного автомобиля, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
«Я был разгневан, когда узнал, что мальтийская журналист-расследователь и блогер Дафне Каруана Галиция была убита сегодня вечером неподалеку от ее дома при помощи бомбы, заложенной в автомобиль. Я предлагаю вознаграждение размером в 20 тысяч евро за информацию, которая поможет обличить ее убийц», — написал он.
Журналистка погибла 16 октября. Она критиковала власти острова и занималась, среди прочего, расследованием их связей с панамскими офшорами. Недавнее расследование Галиции касалось премьер-министра Мальты Джозефа Муската и его помощников, которых она уличила в связи с офшорами в Панаме, а также продаже паспортов острова и получении денег от руководства Азербайджана.