ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունել Է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիեւի բանակցությունների արդյունքները, որոնք հոկտեմբերի 16-ին կայացել են Ժնեւում, եւ հորդորել Է երկու երկրներին՝ զարգացնել այդ հաջողությունը եւ հասնել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել Է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը՝ մեկնաբանելով Ժնեւի գագաթնաժողովը:
Նրա խոսքով՝ համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարը ոգեւորված Է բանակցային գործընթացի ակտիվացման եւ շփման գծում լրավածության թուլացմանն ուղղված հավելյալ քայլերի ձեռնարկման շուրջ երկու պետությունների ղեկավարների միջեւ պայմանավորվածության ձեռքբերմամբ:
«Գլխավոր քարտուղարն ընդգծում Է, որ ՄԱԿ-ը պաշտպանում Է (ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի) համանախագահների միջնորդական ջանքերը եւ հորդորում Է կողմերին՝ օգտվել այդ գագաթնաժողովի շնորհիվ ստեղծված դրական դինամիկայից եւ հասնել ԼՂ հակամարտության խաղաղ բանակցային լուծման»,- ասված Է Դյուժարիկի հայտարարության մեջ:

YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. UN Secretary General António  Guterres welcomes the summit held on 16 October in Geneva, Switzerland, between the President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, and the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, organized under the auspices of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, Stephane Dujjaric, Spokesman for the UN Secretary General said in a statement.
“He is encouraged by the Presidents’ agreement to take measures to intensify the negotiation process and to take additional steps to reduce tensions on the Line of Contact.
The Secretary-General reiterates the United Nations’ support for the ongoing mediation efforts of the Co-Chairs and encourages the sides to build on the positive momentum created by this summit to reach a peaceful negotiated settlement of the Nagorno-Karabakh conflict”, the statement said.