ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Սանկտ Պետերբուրգում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, Արա Բաբլոյանը, ողջունելով Մայա Գոյկովիչին, կարեւորել է Միջխորհրդարանական միության շրջանակում հանդիպելու հնարավորությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահն անհրաժեշտ է համարել երկկողմ հարաբերությունների շարունակական կատարելագործումը՝ հիմք ընդունելով հայ-սերբական բարեկամական հարաբերությունների բազմամյա պատմությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ ակտիվ երկխոսության ձեւավորումը, բարեկամական խմբերի փոխայցերը, որոնք կարող են նպաստել Հայաստանի եւ Սերբիայի միջեւ ոչ միայն երկկողմ, այլ նաեւ միջազգային կառույցներում համագործակցության զարգացմանն ու մի շարք հարցերի շուրջ համաձայնեցված աշխատանքին:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին՝ Արա Բաբլոյանը վերահաստատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծումը հայկական կողմը տեսնում է միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
«Մեր երկիրը կարեւորում է փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը. շփման գծից դիպուկահարների հետքաշումը, պատահարների հետաքննման մեխանիզմների ստեղծումը, զինադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը»,-ասել է պարոն Բաբլոյանը:
Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նույնպես կարեւորել է երկու երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, տարբեր հարթակներում փոխգործակցությունը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մասին՝ Մայա Գոյկովիչը փաստել է, որ Սերբիան պաշտպանում է Հայաստանի՝ ղարաբաղյան խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումը:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ կապերի զարգացումը տարբեր ոլորտներում:
Սերբիայի խորհրդարանի նախագահ Մայա Գոյկովիչը ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին հրավիրել է Սերբիա:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Քուվեյթի Պետության Ազգային ժողովի նախագահ Մարզուք Ալի ալ-Ղանիմի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ արաբական աշխարհի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է: Կողմերը փաստել են, որ վերջին տարիներին երկու երկրների միջեւ զգալիորեն ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը, որն ամուր հիմք եւ երաշխիք է տարբեր ոլորտներում միջպետական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման համար:
Երկու պետությունների օրենսդիր մարմինների ղեկավարները կարեւորել են միջխորհրդարանական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը, միջազգային հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացման վերաբերյալ եւ հույս հայտնել, որ առկա չիրացված ներուժն արդյունավետ կօգտագործվի:

Председатель НС Армении Ара Баблоян провел двусторонние встречи в Санкт-Петербурге
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 15 октября в Санкт-Петербурге встретился с председателем НС Сербии Майей Гойкович.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе НС РА, Ара Баблоян, приветствовав Майю Гойкович, отметил важность встречи в рамках Межпарламентского союза. Спикер НС считает важным постоянное совершенствование двусторонних отношений, основанных на многолетней истории дружеских связей Сербии и  Армении. Он отметил важность формирования активного диалога между законодательными органами, взаимных визитов дружбы, которые могут способствовать развитию не только двусторонних отношений,  но и сотрудничества на международных площадках.
Обратившись к региональным проблемам, Ара Баблоян подтвердил, что армянская сторона видит решение Карабахского конфликта только на основе мирных переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ.
«Наша страна придает важность формированию атмосферы доверия, отводу снайперов с передовой линии, созданию механизмов расследования инцидентов, усилий по укреплению режима прекращения огня”, - сказал Баблоян.
Председатель национального собрания Сербии Майя Гойкович, выразив благодарность за встречу, также отметила важность углубления межпарламентского сотрудничества. Взаимодействия на международных площадках.
Майя Гойкович также подтвердила, что Сербия защищает позицию Армении по мирному урегулированию карабахского конфликта.
Стороны отметили важность развития двусторонних связей в разных областях.
Спикер сербского парламента пригласила А. Баблояна в Сербию
В тот же день председатель НС РА   А. Баблоян  встретился в Санкт-Петербурге с председателем Национального собрания Кувейта Марзуком АЛи аль-Ганими.
Спикер НС Армении подчеркнул, что развитие разнообразных связей с арабским миром является одним из приоритетов внешней политики Армении. Стороны отметили, что в последние годы значительно активизировался политический диалог, являющийся основой и гарантией развития и укрепления межгосударственных отношений.
Руководители законодательных органов двух стран отметили важность углубления межпарламентских связей, деятельности депутатских групп дружбы, продуктивное сотрудничество на международных площадках.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам активизации торгово-экономических отношений и выразили надежду, что этот потенциал будет задействован в полной мере.