Հայաստանում առաջին անգամ կներկայացվի Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 19-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կներկայացնի ամերիկահայ ռոք երաժիշտ և կոմպոզիտոր Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիան։ Ստեղծագործությունը Հայաստանում ներկայացվում է առաջին անգամ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայաստանյան հանդիսատեսը կծանոթանա ծանր ռոք, ալտերնատիվ մետալ, արտ ռոք, ֆոլկ ռոք և այլ ժանրերում հանդես եկող Սերժ Թանկյանի սիմֆոնիկ գործին։ Ինքը` Թանկյանը, նշում է, թե իր համար պատիվ է, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնի շրջանակում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարում է իր հեղինակած սիմֆոնիան:
«Orca Symphony No 1»-ն ձայնագրվել է 2012 թվականի հոկտեմբերին Ավստրիայի Լինց քաղաքում: Պաշտոնապես ալբոմի տեսքով թողարկվել է 2013թ. հունիսի 25-ին:
Երաժիշտն ասում է, որ գրել է «Օրկան» մարդասիրության մասին խոսելու նպատակով, օրկային՝ խոյադելֆինին, համեմատելով մարդկանց հետ: Ստեղծագործության չորս բաժինները ներկայացնում են խոյադելֆինի կյանքի ճանապարհը:
«Ստեղծագործության առաջին բաժինը կոչվում է Victorious Orcinus, և այն հիմնականում ներկայացնում է խոյադելֆինի կյանքը, թե ինչպես է նա կարողանում դառնալ հաղթական կենդանի, սպանել, ֆիզիկական տեսանկյունից հասնել այն ամենին, ինչ հնարավոր է այս մոլորակում:
Երկրորդ բաժնում խոյադելֆինը որոշում է խորանալ ջրի տակ՝ մեդիտացիայի և խորն ինքնավերլուծության նպատակով: Երկրորդ և երրորդ բաժինների միջև խոյադելֆինը գիտակցում է, որ ինքը նման է դելֆինի: Մենք նրան անվանում ենք խոյադելֆին, բայց այն պատկանում է կաթնասունների տեսակին, դելֆին է: Այս տեսանկյունից խոյադելֆինն ու դելֆինը մարդկության լավ ու վատ տարատեսակներն են: Ես փորձում եմ ասել, որ մենք և՛ լավն ենք, և՛ վատը: Մենք մեր ներսում ունենք բազում գույներ ու խավար: Եվ յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում՝ գնալ դեպի լույսը և հավատալ կյանքին:
«Օրկա» սիմֆոնիայի վերջին մասը կոչվում է Lamentation of the Beached: Այստեղ խոյադելֆինը կամ կարող ենք ասել՝ մարդկությունը, գիտակցում է, որ մեր կյանքն այս մոլորակում սահմանափակ է և ոչ տարիքի ու ֆիզիկական գոյության տեսանկյունից: Այն սահմանափակ է մոլորակի տարիքի կամ մոլորակի համար արածի տեսակետից։ Այս գիտակցումը հսկայական ինքնակայացում է: Հույս ունեմ, որ կհավանեք «Օրկայի» չորս բաժինները, և ևս մեկ անգամ շնորհակալ եմ, որ լինելու եմ Խաչատրյանի փառատոնի մասնիկը»,- ասում է Սերժ Թանկյանը:
Հոկտեմբերի 19-ին խաչատրյանական փառատոնի համերգի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կկատարի նաև Արամ Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը։ Որպես մենակատար հանդես կգա վիրտուոզ դաշնակահար Լևոն Կարապետյանը։
Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

Orca Symphony by Serj Tankian to premier in Armenia
YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. On October 19 the State Youth Orchestra of Armenia, headed by conductor Sergey Smbatyan, will present Orca Symphony No. 1 by Armenian-American rock singer and composer Serj Tankian, on the sidelines of the 5th Khachaturian International Festival.
The composition is presented in Armenia for the first time.
The Armenian audience will have a chance to get acquainted with hard rock, alternative metal, art rock, folk rock artist Serj Tankian’s symphony. Tankian noted that it’s an honor for him that the State Youth Orchestra of Armenia will perform his Orca Symphony within the framework of the Khachaturian International Festival.
Orca Symphony No. 1 was recorded on October, 2012 in Austria, Linz. The symphony was released on June 25, 2013 as an album.
The musician said that he had written Orca Symphony as a way of talking about humanity, by comparing the orca - the human whale to the people. The four acts of the composition go through the lifespan of the orca.
“The first movement is called Victorious Orcinus and it basically presents the life of the killer whale, how it is able to be victorious animal, how it is able to kill and achieve all the things possible in a physical manner on this planet. In the second act the orca decides to go underwater into the deep state of meditation and self-realization. Between the second and third movements the killer whale realizes that it itself is a dolphin. We call it killer whale but the actual species of the mammal, of the orca is a form of dolphin. Amusing the killer whale and dolphin as a good and bad version of humanity, I am trying to say that we are both good and bad, that we all have color and darkness within us. And it is a voluntary task to go toward the light and to be hopeful in life.
The last and final act of Orca is called the Lamentation of the Beached. It is when the orca or we could say the humanity realizes that our life on this planet is limited not just by our own age and physical existence, but by the age of the planet itself and what we have done to the planet. It’s a huge self realization. I hope that you’ll enjoy all four movements of the Orca. And thank you again as having me the part of the Khachaturian International Festival!”,-Tankian said.
During the concert, held on October 19, the State Youth Orchestra will also perform Piano Concerto by Aram Khachaturian.