Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցությքունն ունի զարգացման ավելի մեծ ներուժ. ՀՀ-ն և ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նշում են համագործակցության 25-ամյակը
Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցությքունն ունի զարգացման ավելի մեծ ներուժ. ՀՀ-ն և
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նշում են համագործակցության 25-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն նշում են երկկողմ հարաբերություններում կարեւոր դերակատարում ունեցող՝ ՀՀ-ի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջեւ համագործակցության 25-ամյակը: Միջոցառմանը ներկա էին քաղաքական, դիվանագիտական, հասարակական ոլորտի մի շարք ներկայացուցիչներ:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ով նույնպես ներկա էր 25-ամյակի արարողությանը, իր ելույթում նշեց, որ այս 25 տարիների ընթացքում ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը մեծ օգնություն է ցուցաբերել Հայաստանին՝ օգնելով շուկայական տնտեսության ժողովրդավարության կայացման համար:
«Դրանք նաեւ նախագծեր էին՝ ուղղված երկրաշարժի հետեւանքների վերացմանն ու մարդասիրական էին իրենց բնույթով։ 90-ակաների վերջին մենք զարկ տվեցինք համագործակցության նոր ձևաչափի։ Շեշտադրումները դրեցինք շուկայական տնտեսության, մասնավոր հատվածի ամրապնդման, մակրոտնտեսական բարեփոխումների վրա՝ խթանելով ներդրումային միջավայրը և հիմքեր դնելով կայուն զարգացման համար», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց վարչապետը։
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հանդիսանում է Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը, եւ կա էլ ավելի մեծ ներուժ համագործակցությունը զարգացնելու համար:
«Այս պահին ամերիկացի գործընկերների հետ համատեղ աշխատանք է տարվում տնտեսական աճի, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, ինչպես նաեւ սոցիալական և կրթական ուղղվածություն ունեցող բազմաթիվ ծրագրերի ուղղությամբ:  Մենք նախաձեռնել ենք բարեփոխումներ մեր երկրի բոլոր հատվածներում՝ ապահովելու կայուն երկարաժամկետ աճ երկրի համար եւ Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում մրցունակ դարձնելու համար։ Մեզ անհրաժեշտ է արդյունաբերական կրկնակի բարձրացում բոլոր ոլորտներում, ինչպես նաեւ մտածելակերպի և գործելակերպի փոփոխություն», - եզրափակեց Կարեն Կարապետյանը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն էլ նշեց, որ Հայաստանում գրանցված առաջընթացը տեղի ունեցավ, քանի որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն իր տրամադրած օժանդակությամբ աշխատեց բազմաթիվ հայաստանցի գործընկերների հետ կողք-կողքի:
«25 տարի առաջ Հայաստան ժամանեցին ԱՄՆ ՄԶԳ առաջին աշխատակիցները՝ Հայաստանի ժողովրդի հետ համագործակցության երկարաժամկետ նպատակով՝ ինքնիշխան և անկախ պետություն ստեղծելու նրա ճանապարհին: Որպես պետդեպարտամենտում Հայաստանի գործերով առաջին պատասխանատու, Վաշինգտոնում առաջին դիվանագետ, ով օրեցօր կենտրոնացած էր նորանկախ ՀՀ հարցերի շուրջ, ես կարող էի տեսնել, առնվազն հեռվից, թե որքան դժվարին էին այն մութ տարիները, երբ ժամանեցին ԱՄՆ ՄԶԳ առաջին աշխատակիցները։ Դա նաեւ նշանակում է, որ ես կարող եմ տեսնել Հայաստանն այնպես, ինչպես միայն քաջատեղյակ օտարերկրացին կարող է՝ տեսնելով Հայաստանի առաջընթացը տնտեսության, ժողովրդավարության, ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության զարգացման ուղղությամբ», - ընդգծեց ԱՄՆ դեսպանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաեւ ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը, ով շնորհակալություն հայտնեց գործակալության նախկին եւ այժմյան գործընկերներին արդյունավետ աշխատանքի համար։
«Հայաստանի պետական եւ մասնավոր հաստատությունների զարգացմանը զուգահեռ զարգացել է նաեւ ԱՄՆ ՄԶԳ-Հայաստան գործընկերությունը։ ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերն այժմ լայնորեն իրականացվում են տեղական կազմակերպությունների միջոցով եւ սատարում են հայկական կողմի նախաձեռնությունները», - ասաց նա։
1992 թվականին Երեւանում գրասենյակի բացումից հետո ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը Հայաստանի ժողովրդին տրամադրել է 1 մլրդ դոլարի օժանդակություն՝ Հայաստանի տնտեսության եւ հասարակության գրեթե բոլոր ոլորտնեևւն առնչվող ծրագրերի միջոցով:

Armenia, USA have more potential to develop cooperation – Armenia, USAID mark 25th anniversary of cooperation
Armenia, USA have more potential to develop cooperation – Armenia, USAID mark 25th
anniversary of cooperation
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Armenia and the USA mark the 25th anniversary of cooperation between Armenia and the USAID that has had an important role in bilateral relations. Political, diplomatic and public figures were present at the event.
Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, who was also present at the event, mentioned in his speech that the USAID has rendered significant assistance to Armenia during the past 25 years helping to establish democracy of market economy.
“There were also projects directed at the elimination of the consequences of the earthquake and were humanitarian by nature. At the end of the 90s we gave new impetus to a new form of cooperation. The emphasis was put on market economy, empowerment of the private sector, macroeconomic reforms, fostering the investment atmospheres and creating grounds for a sustainable development”, ARMENPRESS reports the Premier saying.
Karen Karapetyan noted that the USA is one of Armenia’s main partners, and there is more potential to develop cooperation.
Ambassador of the USA to Armenia Richard Mills noted that it was possible to achieve progress in Armenia since the USAID collaborated with its Armenian partners side by side.
“The first staff members of the USAID arrived in Armenia 25 years ago with a goal of a long-term cooperation with the people of Armenia on their way to creating a sovereign and independent state. As the first official at the State Department responsible for the Armenian affairs and the first diplomat in Washington who was focused on daily basis on the issues facing the newly independent Republic of Armenia, I could see at least from distance how difficult those dark years were when the first employees of the USAID arrived” Richard Mills said, gladly recording the progress of Armenia in economy, democracy, development of mass media and civil society.
USAID/Armenia Mission Director Deborah Grieser thanked the former and present partners of the Agency for productive work.
Since 1992 when USAID/Armenia mission was opened, 1 billion USD assistance has been provided to the people of Armenia through projects touching almost all the economic and public spheres of Armenia.