Իրաքի վարչապետը խոստացել Է ուժ չկիրառել Քրդստանի խնդիրը լուծելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հոկտեմբերի 12-ին հավաստել Է, որ Բաղդադը ուժի չի դիմի քրդական ինքնավարության շուրջ ստեղծված իրադրության կարգավորման համար, որտեղ սեպտեմբերի վերջին անցկացվել Է անկախության հանրաքվե: Այդ մասին այսօր հայտնել Է «Ռուդաու» քրդական հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք մեր բանակը չենք օգտագործի մեր ժողովրդի դեմ կամ չենք կռվի քրդերի ու մյուս քաղաքացիների դեմ»,-ասել Է ալ Աբադին: Իրաքի վարչապետն ընդգծել Է, որ կենտրոնական իշխանությունների գլխավոր խնդիրը «երկրի միասնությունը պահպանելն Է, Սահմանադրության կատարումը, համաքաղաքացիներին պաշտպանելը եւ ազգային բարգավաճման հասնելը», հավելելով, որ Իրաքի իշխանությունները ներկայում աշխատում են երկրի միասնությունը վերականգնելու վրա: Իրաքյան Քրդստանի անկախության շուրջ հանրաքվեն տեղի Է ունեցել սեպտեմբերի 25-ին: Անկախության օգտին քվեարկել Է հանրաքվեին մասնակցած ընտրողների 92,73 տոկոսը: Նոյեմբերի 1-ին տարածաշրջանի իշխանությունները հույս ունեն անցկացնել նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններ: Բաղդադում հանրաքվեն եւ նախապատրաստվող ընտրությունները համարում են անօրինական, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Премьер Ирака пообещал не применять силу для решения вопроса с Курдистаном
Премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади подтвердил в четверг, что Багдад не будет прибегать к силе для урегулирования ситуации вокруг курдской автономии, где в конце сентября состоялся референдум о независимости. Об этом сообщает в четверг курдский телеканал "Рудау".
"Мы не будем использовать нашу армию против нашего народа или воевать против курдов и других граждан", - сказал аль-Абади.
Премьер Ирака подчеркнул, что главная задача центральных властей заключается в "сохранении единства страны, соблюдении конституции, защите сограждан и достижении национального процветания", добавив, что власти Ирака в настоящее время работают над восстановлением единства страны, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Референдум о независимости Иракского Курдистана состоялся 25 сентября. За независимость проголосовали 92,73% участвовавших в голосовании избирателей. 1 ноября власти региона рассчитывают провести президентские и парламентские выборы. В Багдаде считают референдум и готовящиеся выборы нелегитимными.