Արփինե Հովհաննիսյանը մանրամասնել է ԵԽԽՎ-ում ԵԺԿ խմբի ղեկավարի հրաժարականի պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) խմբի ղեկավար Աքսել Ֆիշերի հրաժարականը պայմանավորված է նրանով, որ խմբում նրա առաջարկը սատարում չի ստացել: «Արմենպրես»-ին տված մեկնաբանության մեջ ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը մանրամասնեց, թե ինչ է կատարվել հոկտեմբերի 11-ի ԵԺԿ խմբի նիստում, որն էլ հանգեցրել է Ֆիշերի հրաժարականին: «Երեկ առավոտյան քվեարկության էր դրվել մի շատ հետաքրքիր ձևակերպմամբ հարցադրում: Մասնավորապես, որ քաղաքական մյուս խմբերը, քվեարկելով Ստելլա Կիրյակիդիսի օգտին, խախտել են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում գոյություն ունեցող այն պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ խմբերը միմյանց թեկնածուների օգտին են քվեարկում: Ըստ էության, դրա շնորհիվ է ընտրված նախագահ դառնում այն թեկնածուն, ում առաջադրում է այս կամ այն խումբը: Նպատակը մեկն էր, որպեսզի հունվարին ԵԺԿ խումբը թեկնածու առաջադրի` չնայած նրան, որ լինելու է սոցիալիստների խմբի հերթը»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
ԵԺԿ խմբի մի խումբ լոբբիստական ուղղություններ` խմբի ղեկավար Աքսել Ֆիշերի գլխավորությամբ, համարել են, որ Ստելլա Կիրյակիդիսը ԵԺԿ խմբի թեկնածուն չէ, քանի որ ԵԺԿ խմբում քվեարկության արդյունքում նրանից 5 քվե ավելի էր ստացել Էմանուելիս Զինգերիսը: Ընթացակարգի համաձայն` Կիրյակիդիսը իրավունք ուներ չհանելու իր թեկնածությունը, ինչը և նա արել է ու դարձել ԵԽԽՎ նախագահ: Դրա համար էլ խումբը թեժ քննարկում էր սկսել, թե պայմանավորվածություն է խախտվել ու հարցը դրվել է քվեարկության: «Շատ թեժ քննարկումներ եղան, որի ժամանակ քվեարկություն եղավ ու 26/ 24 հարաբերակցությամբ որոշվեց, որ կանոններ չեն խախտվել: Աքսել Ֆիշերը ցանկանում էր, որ մենք արձանագրեինք, որ տեղի է ունեցել խախտում, ու այդ դեպքում նա կառաջադրեր իր թեկնածությունը ԵԺԿ խմբից հունվարին: Բայց քանի որ իր առաջարկը չանցավ, ստեղծվեց իրավիճակ, երբ ինքը որոշեց, որ պետք է հրաժարական տա»,-եզրափակեց Արփինե Հովհաննիսյանը:
Հոկտեմբերի 10-ին 132 քվեով ԵԽԽՎ նախագահ է ընտրվել Ստելլա Կիրյակիդիսը` չնայած բոլոր աննախադեպ ճնշումներին, որ առկա են եղել ԵԺԿ խմբի ղեկավարության ու բավական թվով անդամների կողմից: Նրա մրցակից Էմանուելիս Զինգերիսը ստացել է 84 քվե:

Арпине Ованнисян рассказала подробности отставки главы группы ЕНП в ПАСЕ
Отставка главы группы Европейской народной партии в ПАСЕ Акселя Фишера обусловлена тем, что его предложение не получило поддержки в группе.
В комментарии, данном «Арменпресс», вице-спикер НС РА руководитель делегации Армении в ПАСЕ Арпине Ованнисян рассказала подробности того, что произошло 11 октября, на заседании группы ЕНП, приведшем к отставке А. Фишера.
«Вчера утром на голосование был вынесен вопрос в очень интересной постановке. В частности, что остальные политические группы, проголосовав в пользу Стеллы Кириакидис, нарушили договоренности, существующие в ПАСЕ, согласно которым группы голосуют в пользу кандидатов друг друга. По сути, в итоге председателем становится тот кандидат, кого предлагает та или другая группа. Цель одна – чтобы группа в январе предложила своего кандидата, несмотря на то, очередь группы социалистов”, -  сказал вице-спикер НС.
Группа лоббистов ЕНП, во главе с А. Фишером, посчитала, что С. Кириакидис не их кандидат, поскольку в группе ЕНП при голосовании Эмануелис Зингерис получил на 5 голосов больше. По регламенту Кириакидис могла не снимать своей кандидатуры, что она и сделала, став в итоге председателем ПАСЕ. Это вызвало резкое осуждение группы, что было нарушено соглашение и вопрос вынесен на голосование.
«Были очень горячие дебаты, затем голосование, и 26 голосами против 24 решили, что нарушения не было. Аксель Фишер хотел, чтобы мы согласились с тем, что оно все-таки было, так как в этом случае он мог в январе предложить группе для выдвижения свою кандидатуру. Поскольку его предложение не прошло, создалась ситуация, вынудившая его подать в отставку”, - заключила Арпине Ованнисян.
10 октября председателем ПАСЕ была выбрана Стелла Кириакидис, набравшая 132 голоса вопреки беспрецедентному давлению со стороны руководства группы ЕНП и ряда его членов. Ее соперник - Эмануэлис Зингерис - набрал 84 голоса.