Սիրիահայերը հարմարվել են Հայաստանի պայմաններին և ինտեգրվել երկրի կյանքին. Հրանուշ Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարծում է, որ սիրիական ճգնաժամի հետևանքով Հայաստանում ապաստանած սիրիահայերի ճնշող մեծամասնությունը կշարունակի ապրել Հայաստանում: Նախարարը նշում է, որ սիրիահայերը Հայաստանի զարդն են դարձել իրենց գործունեությամբ, աշխատասիրությամբ և բարյացակամությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ սիրիահայերը Հայաստանում ոչնչից բիզնեսներ են ստեղծում, ինչը խոսում է այն մասին, որ նրանք պրպտող են, աշխատասեր են, մտածող, փորձում են և հիմնականում հաջողության են հասնում: «Շատ ու շատ սիրիահայերի հետ ես զրուցում եմ, նրանց մեծամասնությունը չի ցանկանում գնալ, բայց գիտեք, կյանք է՝  ոչ ոք չի կարող ասել, թե նրանց մոտեցումները հավերժ են ու վերջնական:  Մեր սիրելի, համեստ, խելացի ու կազմակերպված, աշխատող ու գրագետ  սիրիահայերը Սիրիայում թողել են տուն, բիզնես, ավտոմեքենա, պատմություն, պատմական ու մշակութային ժառանգություն: Դա փաստ է: Այն, որ նրանց հայացքը դեպի Սիրիա է, դա էլ է փաստ: Նրանք մի օր պիտի գնան իրենց ունեցվածքի վերջնական գնահատականը ստանան, վաճառեն, վերցնեն, տեսնեն, թե ինչ է իրենց ունեցվածքից մնացել: Այս հարցերը նրանց համար դեռ հարցական են: Այնպես որ, նրանք դեռ հոգեբանորեն հանգիստ վիճակում չեն: Ես կարծում եմ, որ դա կլինի այն ժամանակ, երբ Սիրիայում վերջնական խաղաղություն կհաստատվի: Հիմա այնտեղ համեմատաբար հանգիստ վիճակ է, տա Աստված, որ այդպես էլ մնա, սակայն քանի դեռ խաղաղության համաձայնագիր չի ստորագրվել, այնտեղ լարվածությունը դեռ կա, և սիրիահայերն էլ դեռևս լարվածության մեջ են»,- ընդգծեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը նկատեց, որ 2017թ. «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի թեմաներից մեկը նվիրված էր հենց սիրիահայերին՝ հիշեցնելով, որ նման քննարկում ունեցել են նաև 2014թ. կայացած «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի ժամանակ: «Գիտեք, այդ քննարկումներն էականորեն տարբերվում էին: Եթե 2014թ. կար նյարդային վիճակ, լարվածություն, պահանջատիրություն, դժգոհություններ, որ այս կամ այն հարցերը չեն լուծվել, ապա այս համաժողովի ընթացքում հանգիստ էր ամեն ինչ, որովհետև Հայաստանի Նախագահի հովանու ներքո 6 ինքնաթիռ հումանիտար օգնություն էր հասել այնտեղ, մենք հովանավորում ենք ծերանոցը, մանկատունը, հնարավոր բոլոր տարբերակներով փորձում ենք օգնել սիրիահայությանը: Սիրիահայերն էլ այստեղ հարմարվել են, ինտեգրվել են: Եթե առաջ պահանջում էին, որ իրենց համար լինի սիրիական դպրոց, որ իրենք իրենց ծրագրով սովորեն, ապա այսօր նրանք մեր հայաստանյան դպրոցներում փայլուն արդյունքներ են արձանագրում: Նրանք փայլուն արդյունքներ են արձանագրում նաև մշակույթի, տնտեսության, բիզնես ոլորտներում: Հիմա մենք գրեթե չունենք մի սիրիահայ, ով ունի խնդիրներ, որոնք լուծում չեն ստանում»,- ընդգծեց Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանում սիրիահայերի համար, իհարկե, կան բարդություններ, դժվարություններ, քանի որ նրանք Հայաստանում չեն վաստակում այնքան, որքան վաստակում էին Սիրիայում, չեն ապրում նույն կենսամակարդակով, ինչ Սիրիայում: Բայց Հրանուշ Հակոբյանը նկատում է, որ նրանք արդեն հասկացել են, հարմարվել են Հայաստանի պայմաններին, քրտնաջան աշխատում են:
Սիրիայում կառավարական ուժերի և ընդդիմության միջև հակամարտությունը սկսվել է 2011թ. մարտից, որն այնուհետև վերածվեց ռազմական լայնածավալ գործողությունների, որում ներգրավվեցին նաև տարբեր ահաբեկչական խմբավորումներ: Սիրիական ճգնաժամի հետևանքով հայաշատ Հալեպում տեղի ունեցած ավերածությունների արդյունքում բազմաթիվ սիրիահայեր լքեցին Սիրիան: Նրանց մի մասը` շուրջ 20 հազար մարդ, հաստատվել են Հայաստանում:

Грануш Акобян: сирийские армяне адаптировались к условиям Армении и интегрировались в жизнь страны
Министр диаспоры Армнии Грануш Акобян считает, что большинство сирийских армян, бежавших из этой страны в Армению, останется жить на своей исторической родине. Министр отмечает, что они отличаются  своим трудолюбием и  доброжелательством. В своей беседе с «Арменпресс»  министр подчеркнула, что они в Армении основывают бизнес практически на пустом месте, что свидетельствует об их редком трудолюбии, поисках своего дела и, как правило, они достигают удачи.
«Я беседую со многими сирийскими армянами, большинство из них не хотят уезжать, но, сами понимаете, жизнь такова, что ничего нельзя гарантировать. Они оставили в Сирии дома, налаженный бизнес, автомашины, историю, памятники истории и  культуры. Поэтому не удивительно, что они смотрят в ту сторону. В один из дней они должны вернуться туда, чтобы продать то, что можно, посмотреть, что от этого имущества осталось. Я думаю, наступит время, когда ситуация в Сирии стабилизируется. Пока не подписано соглашение о мире, там сохраняется напряженная обстановка и сирийские армяне также находятся в напряженном ожидании”, - подчеркнула Г. Акобян.
Министр заметила, что “одной из тем форума “Армения-Диаспора” 2017 г. была как раз проблема сирийских армян, что подобные обсуждения проводились и на форуме 2014 г. Знаете, они существенно различались. В 2014 г была нервная обстановка, жаловались, что те или иные их проблемы  не решаются. Теперь все было намного спокойнее – Армения послала 6 самолетов с гуманитарной помощью, мы пробуем помочь им по всем возможным каналам. Люди успокоились, интегрировались в нашу жизнь. Если они раньше требовали организации в школах преподавания по сирийским программам, то сейчас их дети учатся в обычных школах и учатся очень хорошо. Они достигли великолепных результатов в культуре, бизнесе, экономике. Сейчас  нет никого, чьи проблемы не решаются”, – подчеркнула министр.
Она отметила, что, тем не менее, есть трудности, так как в Армении они зарабатывают меньше, ниже уровень жизни. Но они уже поняли, приспособились к нашим условиям и работают в поте лица.
Противостояние е Сирии между правительственными силами и оппозицией началось в марте 2011 г, которое затем перешло в войну с участием различных террористических группировок. Множество армян из Алеппо покинули страну. Часть из них, около 20 000 человек, обосновались в Армении.