Նախագահն ընդունել է Քեմբրիջի գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնի գործադիր տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Քեմբրիջի գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մայքլ Օ՛Սալիվանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը ողջունել է հյուրին և կարևորել կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շրջանակներում «Այբ» կրթական հիմնադրամի ու ծրագրի միջազգային գործընկեր Քեմբրիջի համալսարանի գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնի միջև համագործակցությունը: Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ՝ այդ համագործակցությունը Հայաստանին կօգնի նոր թափ հաղորդել հանրակրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, որոնց նպատակն է միջազգային չափանիշներին համապատասխանող որակյալ կրթության տրամադրումն աշակերտներին: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այս նպատակին հասնելու համար Հայաստանը պատրաստ է ակտիվ ջանքեր ներդնել և վճռական է սկսված բարեփոխումները հետևողականորեն շարունակել ու տարածել ամբողջ հանրապետությունում: Նախագահն այդ նպատակների իրականացման գործում կարևորել է Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շրջանակներում «Արարատյան Բակալավրիատ»-ի ներդրումը՝ միտված հայկական կրթական լավագույն ավանդույթների և ժամանակակից կրթության առաջատար փորձի հիման վրա միջազգային ճանաչելի և մրցունակ համակարգի ձևավորմանը:
Մայքլ Օ՛Սալիվանը նշել է, որ Քեմբրիջի գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնն աշխատում է աշխարհի բազմաթիվ երկրների կրթական համակարգերի բարեփոխման՝ լավագույն փորձի տեղայնացմամբ՝ ոչ կրկնօրինակմամբ, նոր կրթական համակարգ ձևավորելու ուղղությամբ և նրա խոսքով, Հայաստանում ստեղծված են լավագույն հիմքերը նման բարեփոխումների իրականացման համար: Քեմբրիջի գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնի գործադիր տնօրենը շեշտել է, որ Հայաստանում՝ ի դեմս «Այբ» կրթական հիմնադրամի իրենք ունեն լավ գործընկեր, ում հետ համագործակցությամբ հնարավոր է իրականացնել անհրաժեշտ բարեփոխումները:

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on October 9 Chief Executive of Cambridge Assessment International Education Michael O'Sullivan.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Armenian President’s Office, the President greeted the guest and highlighted the cooperation between Ayb Educational Foundation and the international partner of “National Education Excellence Program” Cambridge Assessment International Education. To the conviction of the President of the Republic, the mentioned cooperation will help to give new impetus to the reforms carried out in the general education sphere aiming to provide quality education to the students meeting international standards. Serzh Sargsyan underlined that Armenia is ready to invest active efforts to reach that goal and is resolve to consistently continue with the reforms launched.
Michael O'Sullivan noted that Cambridge Assessment International Education is engaged in helping to implement reforms in the educational systems of numerous countries by localizing the best practice and according to him Armenia has firm grounds for implementing such reforms. The Chief Executive of Cambridge Assessment International Education stressed that in the face of Ayb educational foundation they have a good partner in collaboration with which it will be possible to carry out the necessary reforms.