Սիրիայում Հայաստանի դեսպանը Հալեպում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը հոկտեմբերի 4-ից 7-ը այցելեց Հալեպ, որի շրջանակներում ծանոթացավ շուրջ քառամյա պաշարումից հետո ազատագրված Հալեպի կրած վնասներին և քաղաքի վերականգնմանն ուղղված ջանքերին, տեղում հանգամանալից ուսումնասիրեց հալեպահայության արդի խնդիրները, համայնքային իշխանությունների հետ քննարկեց այդ խնդիրների լուծման հնարավորությունները, ինչպես նաև հանդիպումներ ունեցավ Հալեպի նահանգային իշխանությունների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հոկտեմբերի 4-ին Արշակ Փոլադյանն այցելեց Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն, որտեղ նորանշանակ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանը դեսպանին ներկայացրեց հյուպատոսության գործունեության հիմնական ուղղությունները: Քննարկվեցին հալեպահայ համայնքի և Հալեպի նահանգային իշխանություների հետ համագործակցության խորացման հնարավորությունները:
Հանդիպումից հետո դեսպան Փոլադյանը գլխավոր հյուպատոսի ուղեկցությամբ այցելեց հյուպատոսության հիմնական շենք և ծանոթացավ շենքի ընդհանուր վիճակին՝ ուսումնասիրելով հյուպատոսության աշխատանքները հիմնական շենքում վերսկսելու հնարավորությունը (2012թ.-ին զինյալների հարձակման պատճառով հյուպատոսությունը տեղափոխվել է ավելի ապահով հայաբնակ թաղամաս):
Հոկտեմբերի 5-ին դեսպան Փոլադյանը հանդիպեց Հալեպի նահանգապետ Հուսեյն Դիաբի հետ, որի ընթացքում նահանգապետն ամփոփ ներկայացրեց Հալեպում ռազմական գործողությունների ընթացքում կրած նյութական վնասները, այն թվում՝ տնտեսության, արտադրության, քաղաքաշինության, ենթակառուցվածքների և ծառայությունների այլ ոլորտներում ներկա իրավիճակը:
Հուսեյն Դիաբն անդրադարձավ նաև քաղաքի վերականգնման մի շարք նախագծերի իրականացմանը և այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին: Զրուցակիցները քննարկեցին այդ նախագծերին Հայաստանի մասնակցության, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության աշխուժացման հեռանկարները:
Նահանգապետը կարևորեց Հալեպի հայ համայնքի դերը քաղաքի տնտեսական, մշակութային և հասարակական կյանքում՝ վստահություն հայտնելով, որ հալեպահայությունն իր մեծ ներդրում կունենա քաղաքի վերականգնման և խաղաղ կյանքին վերադառնալու գործում: Նահանգապետը շատ բարձր գնահատեց Հայաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ, որը լավագույնս դրսևորվել է Հալեպում շրջափակման օրերին ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության անխափան գործունեությամբ:
Նույն օրը Հալեպի Սբ. Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցու սրահում կայացավ դեսպան Փոլադյանի հանդիպումը Հալեպի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որին ներկա էին հոգևոր առաջնորնդեր, հալեպահայ համային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, համայնքային ականավոր գործիչներ:
Հալեպահայերին ուղղված իր խոսքում դեսպանը նշեց, որ սիրիական ճգնաժամի առաջին իսկ օրերից Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը որոշում կայացրեց Սիրիայում պահել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները և հնարավորության սահմաններում զորավիգ լինել սիրիահայությանը: Նա հավելեց, որ Հայաստանը շարունակելու է ուշադրության կետրոնում պահել հայության խնդիրները և գործադրելու է հնարավոր բոլոր ջանքերը հայրենակիցների հոգսերը թեթևացնելու համար: Ելույթի ավարտին դեսպանը հալեպահայ համայնքին ներկայացրեց Հալեպում նորանշանակ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանին:
Միջոցառման ընթացքում Բերիո Հայոց Թեմի առաջնորդ Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը դեսպան Փոլադյանին հանձնեց Բերիո թեմի «Ծառայության» շքանշանն՝ ի նշան սիրիահայության երախտագիտության դեսպանի երկարամյա արգասաբեր ծառայության:
Հոկտեմբերի 5-ի երեկոյան տեղի ունեցավ դեսպան Փոլադյանի՝ հայ-սիրիական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ վերջերս լույս տեսած՝ «Հայ-սիրիական հարաբերություններ՝ պատմական գործընկերություն» խորագրով արաբերեն մենագրության շնորհանդեսը:
Այցի շրջանակներում դեսպանն այցելեց նաև Հալեպի հայկական հոգևոր, մշակությաին, կրթական հաստատություններ՝ այդ թվում Քառասուն Մանկաց և Սուրբ Գևորգ եկեղեցիներ, Կարեն Եփփե ճեմարան, Սիրիայի Օգնության խաչի բժշկական կենտրոն:

Посол Армении в Сирии встретился с представителями армянской общины
Посол Армении в Сирии Аршак Поладян 4-7 октября посетил Алеппо и ознакомился с ситуацией в городе после 4-летней осады, работами по восстановлению города, проблемами армянской общины, обсудил варианты и возможность их решения, встретился с властями региона.
Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении печати, информации и по связям с общественностью МИД РА.
4 октября посол А. Поладян посетил Генеральное консульство в Алеппо, где новоназначенный генконсул Армен Саргсян рассказал об основных направлениях деятельности консульства. Были обсуждены вопросы  взаимодействия армянской общины с региональными властями Алеппо.
После встречи посол осмотрел здание консульства и ознакомился с его состоянием, изучив также возможность возобновления работы консульства в этом здании (в 2012 г. консульство было эвакуировано в более безопасное место).
5 октября посол Поладян встретился с губернатором Алеппо Хусейном Диабом, во время которой губернатор кратко представил потери, понесенные во время военных действий, и современное состояние промышленности, градостроительства, инфраструктуры и сферы услуг.
Хусейн Диаб обратился также к вопросу о реализации ряда проектов по восстановлению города и производимых в этом направлении работ. Собеседники обсудили участие Армении в этих работах, а также активизацию двустороннего сотрудничества.
Губернатор подчеркнул роль армянской общины в экономической, культурной и общественной жизни города, выразив уверенность, что армяне Алеппо внесут свой вклад в восстановление города и в его возвращение к мирной жизни.
Губернатор очень высоко оценил сбалансированное отношение Армении к сирийскому кризису, что особенно проявилось в бесперебойной работе консульства  во время осады города.
В тот ж день в викариальном храме св. Богородицы г. Алеппо состоялась встреча посла с представителями армянской общины, на которой присутствовали духовные предводители, руководители общины, известные ее деятели.
В своем обращении к армянам Алеппо посол отметил, что с первых же часов сирийского кризиса власти Армении приняли решение сохранить в Сирии свои дипломатические представительства и по мере возможностей быть поддержкой и опорой сирийским армянам.
Он добавил, что Армения продолжит держать в центре внимания вопросы армян и приложит все усилия для облегчения ноши своих соотечественников. В конце выступления посол представил нового генконсула Армена Саргсяна.
Во время мероприятия предводитель епархии архиепископ  Шаган Саргисян
вручил послу епархиальный орден “За заслуги” в знак признательности за многолетний труд посла на этой должности.
5 октября вечером состоялась презентация монографии “Армяно-сирийские отношения – историческое партнерство”, выпущенной на арабском языке к 25-летию установления дипотношений между двумя странами.
В рамках визита посол посетил также армянские духовные, культурные, образовательные учреждения, в том числе церкви Сорока отроков и св. Георгия, гимназию Карен Еппе, медицинский центр Креста помощи Сирии.