Հայոց ցեղասպանության բանաձևին աջակցող կոնգրեսականների թիվն անցել է 100-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թիվ 220 բանաձևին աջակցող կոնգրեսականների թիվն անցել է 100-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբն այս փաստը պայմանավորում է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Խոստումը» ֆիլմի արձանագրած հաջողություններով, «Ուրացման ճարտարապետները» վավերագրական ֆիլմի հանրային ցուցադրությամբ և ամռան ընթացքում կոնգրեսականների հետ իրականացված շփումներով:
Այս աշխատանքում հատկանշական քայլեր են իրականացրել նաև ԱՄՆ Կոնգրեսում հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամներ Ջեքի Սփայերն ու Դեյվիդ Թրաթը:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը դրական է գնահատել հատկապես այն իրողությունը, որ Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական և դեմոկրատ ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյաները բանաձևին աջակցողների շարքում  են:
Բանաձևին աջակցողների թիվն ընդլայնելու նպատակով Հայ Դատի Ամերիկայի արևելյան ու արևմտյան ափերի հանձնախմբերի ներկայացուցիչներն ավելի քան 200 հանդիպումներ են ունեցել կոնգրեսականների ու նրանց ներկայացուցիչների հետ:
Ներկայացուցիչների պալատ ներկայացված թիվ 220 բանաձևի համահեղինակներն են Դեյվիդ Թրաթը և Ադամ Շիֆը, իսկ դրան զուգահեռ Սենատին է ներկայացվել նաև թիվ 136 բանաձևը Ռոբերտ Մենենդեսի կողմից, որին աջակցել են Էդ Կրուզը, Թամ Ուտալը և Էդ Մարքին:

YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. The number of US Congressmen backing the House of Representatives N 220 resolution recognizing the Armenian Genocide passed 100.
The Armenian National Committee of America associates this fact with the success of the Armenian Genocide-themed movie The Promise, the public screening of the Architects of Denial documentary, and meetings with the Congressmen during summer.
Noteworthy actions were taken in this work by members of the Congressional Armenian Caucus Jackie Speier and David Trott.
ANCA director Aram Hamparian was pleased to note that the top ranking Republican and Democrat officials of the House are among the endorsers.
The ANCA had more than 200 meetings with Congressmen and their representatives for this purpose.
U.S. Representatives David Trott (R-MI) and Adam Schiff (D-CA) are the lead authors of H.Res.220.
The Senate, Armenian Genocide Resolution, S.Res.136, was introduced simultaneously by Senator Robert Menendez (D-NJ) with the bipartisan support of Senators Ted Cruz (R-TX), Ed Markey (D-MA), and Tom Udall (D-NM)