Նախագահն ընդունել է ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերով կոմիտեի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերով կոմիտեի պատվիրակությանը՝ կոմիտեի նախագահ Վալտեր Սթիվենսի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակության կազմում են Բրյուսելում հավատարմագրված ԵՄ քսանութ երկրներից դեսպաններ և կոմիտեի ներկայացուցիչներ:
Այցի նպատակն է՝ քննարկել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընթացքն ու հեռանկարները՝ նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների ավարտի լույսի ներքո, տեղում ծանոթանալ իրավիճակին, ինչպես նաև անդրադառնալ Արևելյան գործընկերության առաջիկա գագաթնաժողովի օրակարգային հարցերին, մտքեր փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ընդհանուր քաղաքական և անվտանգության խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին Հայաստանում և կարևորել նման ձևաչափով հանդիպումներն ու քննարկումները, որոնք, Նախագահի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են անմիջականորեն քննարկելու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերը:
Նշելով, որ ընդամենը երեք օր առաջ Հայաստանում էր Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը, իսկ դրանից մեկ օր առաջ ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Սվիտալսկիի մասնակցությամբ բացվեց ԵՄ օժանդակությամբ կառուցված Հայաստանի հյուսիսային սահմանների արդիականացված վերջին անցակետը, որը բարեփոխումների հերթական փուլի ավարտն էր ՀՀ մաքսային համակարգում, Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ շփումների այսպիսի ինտենսիվությունը խոսում է այն մասին, որ ԵՄ-ն ՀՀ արտաքին հարաբերություններում ունի կարևոր դերակատարում:
ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերով կոմիտեի նախագահն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն մեծ կարևորություն է տալիս Արևելյան գործընկերների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հարաբերություններին և ուրախ է, որ Հայաստանը նախաստորագրել է ԵՄ-ի հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչը, ըստ նրա, ցույց է տալիս, որ միանգամայն հնարավոր է ԵՄ-ի հետ կնքել համաձայնագիր և զարգացնել փոխգործակցություն՝ լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: Նա շեշտել է, որ ԵՄ կողմից Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող քաղաքականությունն ուղղված չէ որևէ մեկի դեմ:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ Վալտեր Սթիվենսն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին:
Կոմիտեի նախագահը նշել է նաև, որ ԵՄ-ն հետաքրքրված է և աջակցում է Հայաստանում բարեփոխումների, այդ թվում՝ տնտեսական բարեփոխումների շարունակականությանը, կարևորում է սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում առավել արդյունավետ կառավարման իրականացումը, արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Վալտեր Սթիվենսը հանդիպման ժամանակ նաև երախտագիտություն է հայտնել սիրիական ճգնաժամի պատճառով Հայաստանում 20 հազարից ավելի սիրիացի փախստականների ապաստան տալու համար:

President Sargsyan receives delegation of EU Council’s Political and Security Committee
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on October 5 the delegation of the EU Council’s Political and Security Committee (PSC) led by its Chairman Walter Stevens.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Armenian President’s Office, Ambassadors from 28 EU Member States accredited in Brussels and representatives of the Committee are among the delegation.
The aim of the visit is to discuss the current phase and the prospects of Armenia-EU relations under the light of the completion of the talks on the new framework agreement, get acquainted with the situation on site, as well as to touch upon the agenda issues of the Eastern Partnership upcoming summit, exchange ideas over the political and security issues, as well as threats and challenges in the region of the South Caucasus.
The President of the Republic greeted the guests and highlighted the meetings and discussions in that format, which, to the President’s conviction, are a good opportunity to discuss all the issues of bilateral interest.
Noting that only 3 days ago Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn was in Armenia, and a day prior to that the last modernized border check point in the north of Armenia, constructed with the assistance of the EU,  was opened with the participation of Head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski, President Sargsyan underlined that this kind of intensity of interactions shows that the EU has an important role in Armenia’s foreign policy.
The Chairman of the PSC stressed that the EU attaches great importance to the relations with Eastern Partnership participant countries, including Armenia, and he is glad that Armenia has initialed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with the EU, which, according to him, shows that it’s really possible to sign an agreement with the EU and develop partnership being a member state to the Eurasian Economic Union. He stressed that EU’s policy conducted in the sidelines of the Eastern Partnership initiative is not directed against anyone.
Referring to Nagorno Karabakh conflict settlement, Walter Stevens stressed that the EU supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs.
The Chairman of the Committee noted that the EU is interested in assists reforms in Armenia, including the continuity of economic reforms, highlights the implementation of a more efficient management following the Constitutional reforms, and the works done to strengthen justice, human rights defense, and democratic institutions.
During the meeting Walter Stevens expressed gratitude for giving shelter to over 20 thousand Syrian refugees in Armenia.