Թուրքիայի քրդամետ կուսակցության պատգամավորը զրկվել է մանդատից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Բեսիմե Քոնջան զրկվել է պատգամավորական մանդատից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական Diken-ը:
Քոնջան «հանցախմբի քարոզչություն» անելու հիմնավորմամբ դատապարտվել է 2,5 տարվա ազատազրկման:
Ավելի վաղ պատգամավորական մանդատից զրկվել էին քրդամետ կուսակցության համանախագահ Ֆիգեն Յուքսեքդաղը, պատգամավորներ Թուղբա Հեզերը, Ֆայսալ Սարըյըլդըզը և Նուրսել Այդողանը:
Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը 2015 թվականի նոյեմբերի 1-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով մեջլիսում ուներ 59 պատգամավորական մանդատ: Բեսիմե Քոնջայի՝ պատգամավորական մանդատից զրկվելու արդյունքում մեջլիսում կուսակցության պատգամավորների թիվը հասավ 54-ի:

Депутат от прокурдской партии Турции лишена мандата
Депутат от прокурдской Демократической партии народов Бесиме Конджа лишена депутатского мандата. Как сообщает «Арменпресс», об этом извещает турецкая Diken.
Конджа приговорена к 2,5 годам заключения за «пропаганду преступной группы». Ранее депутатских мандатов были лишены сопредседатель партии Фиген Юксускдаг, депутаты Тухба Гезер, Файсал Сарыйылдиз и Нурсел Айдоган Демократическая партия народов на парламентских выборах 1 ноября 2015 г. получила 59 мест в Меджлисе.
После лишения Б. Конджи мандата у нее осталось 54 депутата. Сопредседатель партии Селахедин Демирдаш и еще 7 депутатов продолжают оставаться под арестом.