Կատալոնիայի անկախության կողմնակիցները փակել են Բարսելոնա տանող հիմնական ճանապարհները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնացիները 17 հատվածներից փակել են Բարսելոնա տանող ավտոճանապարհները՝ բողոքի ցույց և գործադուլ անցկացնելով ընդդեմ կիրակնօրյա անկախության հանրաքվեի ժամանակ ոստիկանների դրսևորած բռնությունների: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը, տեղի ժամանակով 16:25-ից Մադրիդից ու Սարագոսայից դեպի Կատալոնիայի մայրաքաղաք տանող ճանապարհի տրաֆիկը հասել է զրոյի:
Իսպանիայի տրանսպորտի ազգային գործակալությունը հայտարարել է, որ ճանապարհը փակելու յուրաքանչյուր պոտենցիալ հնարավորության պետք է արձագանքի Կատալոնիայի ոստիկանությունը: Միաժամանակ, վերջինիս ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ մայրուղիները ցուցարարներից ազատելու հրաման չեն ստացել:
Կատալոնիայում գրեթե չի գործում հանրային տրանսպորտը՝ պայմանավորված զանգվածային գործադուլով: Աշխատանքը դադարեցրել են Բարսելոնայի նավահանգիստը, դպրոցները, համալսարանները և բուժհաստատությունները: Ցույցերին միացել են նաև կատալոնացի ուսանողները: 25 տոկոսով կրճատվել է նաև Բարսելոնայի մետրոյի աշխատանքը:
Փակ են նաև զբոսաշրջային կենտրոնները, այդ թվում և քաղաքի ամենահայտնի տեսարժան վայրը հանդիսացող Սուրբ ընտանիքի տաճարը:

В Каталонии перекрыли почти 60 автотрасс из-за всеобщей забастовки
Пятьдесят семь автомобильных трасс оказались заблокированы в день всеобщей забастовки в Каталонии, которую проводят националистические организации, добивающиеся независимости, и профсоюзы автономии, передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости».
В Каталонии в воскресенье прошел референдум о независимости, который не признают власти Испании. В день голосования произошли столкновения голосующих с полицией, в результате которых есть пострадавшие с обеих сторон. Во вторник в Каталонии проходит всеобщая забастовка против жестких мер испанских полицейских. Правительство Испании обвиняет власти Каталонии в распространении недостоверной информации о пострадавших в ходе протестов.
Многочисленные акции протеста стали причиной заторов на дорогах. В итоге на многих трассах образовались многокилометровые пробки. Ситуацию усугубило то, что почти не работает общественный транспорт, и жители автономного сообщества вынуждены добираться до работы на личных автомобилях.
Националистические организации призвали в день всеобщей забастовки — 3 октября организовывать митинги в качестве протеста против действий правоохранительных органов Испании в день проведения референдума.