ՏՏ ոլորտի երիտասարդ մասնագետները մշակել են բնակարանի անվտանգության «Խելացի տուն» համակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտը մշակել է «Խելացի տուն» նախագիծը, որով հնարավոր կլինի ապահովել բնակարանի անվտանգությունը, կառավարել լույսերը, վարագույրները: Ինստիտուտի ներկայացուցիչները իրենց ստեղծած նորարարությունը ներկայացնում են «ԴիջիԹեք» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի ներկայացուցիչ Ազատ Սմբատյանը նշեց, որ իրենք մշակել են բնակարանի անվտանգության համակարգ, որն ավելի մատչելի է շուկայում առկա մյուս համակարգերից և ավելի արդյունավետ: «Մենք առաջարկում ենք սարքավորում, որը բնակարան մտնելուց առաջ ֆիքսում և ճանաչում է բնակարան մուտք գործողի դեմքը: Եթե ներս մտնողը բնակարանի տերերը չեն, աշխատում է ազդանշանային համակարգը: Այսինքն, մեր ծառայություններից օգտվելու դեպքում բնակարան ազատ մուտք կունենան միայն բնակարանում ապրողները, որոնց դեմքերը կճանաչի համակարգը»,- ասաց Սմբատյանը:
Նա նշեց, որ իրենց արտադրանքը, ի տարբերություն շուկայում առկա այլ արտադրանքների, մի քանի անգամ ավելի մատչելի է: «Եթե ուրիշները նման համակարգեր առաջարկում են 5 հազար դոլարով, մեր ծառայությունները մենք առաջարկում ենք 500-1000 դոլարի սահմաններում` կախված նրանից, թե որքան է բնակարանի տարածքը, ինչ հեռավորության վրա են տեղադրվելու սարքավորումները, և որքան սարքավորումների անհրաժեշտություն կլինի: Բացի այդ, մեր համակարգն ավելի անվտանգ է, և այն կառավարելն ավելի հեշտ»,- ընդգծեց նա:
Համակարգը կարելի է կառավարել նաև բջջային հեռախոսի միջոցով` ներբեռնելով համապատասխան ծրագիրը: «Մարդիկ հնարավորություն կունենան այդ ծրագրով կառավարել իրենց բնակարանի լույսերը, միացնել ազդանշանը, կառավարել վարագույրները և այլն»,- մանրամասնեց Ազատ Սմբատյանը:

Молодые специалисты сферы ИТ разработали систему безопасности жилища “Умный дом”
Ереванский НИИ средств связи разработал проект “Умный дом”, который обеспечивает безопасность жилища. Включает и выключает свет, открывает и задергивает шторы. Представители института продемонстрировали свой проект на технологической выставке “Диджитек”.
В беседе с  «Арменпресс» представитель НИИ Азат Смбатян  отметил, что они разработали систему, которая доступнее остальных, наличествующих на рынке и при этом более эффективна.
«Мы предлагаем устройство, которое перед входом в жилище фиксирует лицо входящего. Если это не член семьи, срабатывает сигнальная система. Иначе говоря, наша система позволяет беспрепятственно проходить в жилище только членам семьи, чьи лица она распознает”, - сказал Смбатян.
Он отметил, что их продукция в несколько раз доступнее аналогичных систем. “Если другие предлагают их по цене начиная с 5 000 долларов, наши цены колеблются в пределах 500-1000 долларов, в зависимости от площади жилища, возможностей ее установки и количества необходимых устройств. Кроме того, наша система безопаснее и ею легче управлять”, - подчеркнул он.
Системой можно управлять также с помощью телефона, загрузив соответствующую программу. “Люди получат возможность управлять освещением своего жилища, включать сигнализацию и тому подобное”, - уточнил А. Смбатян.