Պատանի ծանրորդները ոսկե և արծաթե մեդալներ են նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծանրամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականի անդամները ևս երկու մեդալ են նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Կոսովոյում ընթացող պատանիների Եվրոպայի առաջնությունում մինչ 17 տարեկանների պայքարում 69 կգ քաշային կարգում Արմեն Գրիգորյանը պոկեց 134 կգ և հրեց 162 կգ և երկամարտի 296 կգ արդյունքով զբաղեցրեց առաջին տեղը: Նույն քաշային կարգում Ռաֆիկ Հարությունյանը պոկեց 135 կգ ու հրեց 160 կգ և դարձավ բրոնզե մեդալակիր:
Ավելի վաղ Եվրոպայի առաջնությունում մինչև 15 տարեկանների պայքարում Ղահրամանյանը պոկում վարժությունում գլխավերևում պահեց 105 կգ, իսկ հրումում՝ 133 և երկամարտի 238 կգ արդյունքով դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն 69 կգ քաշային կարգում: Արա Պողոսյանը երկամարտի 186 կգ արդյունքով նվաճել էր իր տարիքային խմբի Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը: Նա փոքր ոսկի էր նվաճել նաեւ հրում վարժությունում (105 կգ) եւ արծաթ՝ պոկումում (81 կգ): Մոնթե Մխիթարյանը 193 կգ-ով արծաթե մեդալի արժանացավ երկամարտում, սակայն հավասարը չունեցավ պոկում վարժությունում (91 կգ), իսկ հրումում (102 կգ) բավարարվեց բրոնզե մեդալով:

Армен Григорян стал чемпионом, Рафик Арутюнян - бронзовым призером Юношеского чемпионата Европы по тяжелой атлетике
Армен Григорян стал чемпионом, Рафик Арутюнян - бронзовым призером Юношеского
чемпионата Европы по тяжелой атлетике
На проходящем в столице Косово Приштине юношеском чемпионате Европы по тяжелой атлетике 26 сентября Армения завоевала очередные золото и бронзу.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Национального олимпийского комитета Армении, в соревновании юношей до 17 лет в весовой категории 69 кг выступили Армен Григорян и Рафик Арутюнян. В двоеборье Армен зафиксировал 296 кг и завоевал чемпионский титул (134 кг - малое серебро + 162 кг - малая бронза).
Рафик поднялся на пьедестал почета с результатом 295 кг (135 кг - малое золото + 160 кг - четвертое место). Европейское серебро также могло достаться Армении, если бы в упражнении толчок в ходе второй попытки Рафик Арутюнян не повредил колено и вынужденно отказался от третьей попытки.