Շարմազանովն այցելել է Սանկտ Պետերբուրգի Սուրբ Կատարինե հայկական եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 25-ին այցելել է Սանկտ Պետերբուրգի Սուրբ Կատարինե հայկական եկեղեցի, հանդիպել եկեղեցական թեմի եւ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորել է Սանկտ Պետերբուրգի հայությանը Ռուսաստանի տարածքում Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմի հիմնադրման 300-ամյակի առթիվ եւ նշել. «Դարեր շարունակ պետականության բացակայության պայմաններում մեր եկեղեցին հանդիսացել է ոչ միայն աղոթքի, այլ նաեւ հայապահպանության, հայրենասիրության եւ կրթության տաճար: Անգնահատելի է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հայապահպան գործունեությունը նաեւ այստեղ՝ Սանկտ Պետերբուրգում»:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը հայապահպանության գործում ներդրած մեծ ավանդի համար Տեր Պողոս աբեղա Վարդանյանին է հանձնել ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ, իսկ Աստղիկ Քոչարյանին, Ռուզաննա Կուրղինյանին, Ֆիլիպ Դավիդովին, Տեր Արշակ Նազարյանին, Գարեգին Բակլաչյանին եւ Արտակ Ոսկանյանին` ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրեր:

Шармазанов посетил армянскую церковь св. Екатерины в Санкт-Петербурге
Вице-спикер НС Армении Э. Шармазанов 25 сентября посетил армянскую церковь св. Екатерины в Санкт-Петербурге, встретился с представителями прихода и общины.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и средствами информации, вице-спикер поздравил армян Санкт-Петербурга с 300-летием основания российской епархии ААЦ и   отметил: “Столетиями в условиях отсутствия государственности наша церковь была не только местом молитвы, но и очагом сохранения веры, национального самосознания, патриотизма и образования. Неоценима ее роль в сохранении нации и здесь, в Санкт-Петербурге”.
В завершении встречи Э. Шармазанов за большие заслуги в деле сохранения армянской идентичности  вручил иеромонаху  о. Погосу Варданяну памятную медаль председателя НС РА, а А. Кочарян, Р. Кургинян, Ф. Давидову, А. Назаряну, Г. Баклачяну и А. Восканяну – благодарственные письма председателя НС РА.
Отметим, что на встрече присутствовал  постоянный представитель НС Армении в Межпарламентской ассамблее стран СНГ А. Чилингарян.