Ռուս զինվորականները կամուրջ են կառուցել Եփրատի վրա՝ ռազմական տեխնիկայի փոխադրման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավտոճանապարհային ծառայության ռուսաստանցի զինվորական մասնագետները կամուրջ են կառուցել Եփրատ գետի վրա՝ Սիրիայի հյուսիս - արեւելքի Դեյր Զոր քաղաքից մի քանի կիլոմետր հեռու: Այն կօգտագործվի գետի արեւելյան ափ ռազմական տեխնիկայի եւ անձնակազմի փոխադրման համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փոքր քանդովի ավտոճանապարհային կամուրջը կառուցվել Է երկու օրից Էլ պակաս ժամանակամիջոցում՝ մշտական գնդակոծումների ներքո: Այս մասին լրագրողներին պատմել Է ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարության ավտոճանապարհային ծառայության պետ Վլադիմիր Բուրովցեւը:
Կիրառվել են անօդաչու թռչող միջոցներ: Գետանցի ընդհանուր երկարությունը 210 մետր Է, թողունակությունն՝ օրական 8 հազար ավտոմեքենա:
Կառավարական զորքերը Դեյր Զորի մեծ մասն ազատագրել են սեպտեմբերի սկզբին: Ըստ որում «Իսլամական պետության» զինյալների հիմնական ուժերը շպրտվել են գետի արեւելյան ափ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Россия возвела в Сирии мост через Евфрат для переброски военной техники и людей
Российские военные специалисты автодорожной службы возвели мост через реку Евфрат в нескольких километрах от города Дейр-эз-Зор на северо-востоке Сирии. Он будет использоваться для переброски военной техники и личного состава на восточный берег реки, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Малый автодорожный разборный мост (МАРМ) был возведен менее чем за двое суток под постоянными обстрелами. Об этом рассказал журналистам начальник автодорожной службы Министерства обороны РФ Владимир Буровцев.
Применялись летательные беспилотные средства. Общая протяженность переправы - 210 метров. Пропускная способность - 8 тысяч машин в сутки. Правительственные войска освободили большую часть Дейр-эз-Зора в начале сентября. При этом основные силы боевиков ИГ были отброшены на восточный, берег реки.