Նալբանդյանը հանդիպել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հետ
Նալբանդյանը հանդիպել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության
կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի Հանրապետության արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում հանդիպել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար դեսպան Թոմաս Գրեմինգերի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Շնորհավորելով Թոմաս Գրեմինգերին ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ չնայած Արդբեջանի ինքնամեկուսացման քաղաքականության հետևանքով կիրառած վետոյի պատճառով Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեության դադարեցմանը, Հայաստանը պատրաստ է շարունակելու երկրում ԵԱՀԿ ծրագրերի իրականացումը:
Զրուցակիցները քննարկել են ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, կազմակերպության առջև ծառացած խնդիրների լուծման ուղիները։
Հայաստանի արտգործնախարարն ու ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման նպատակով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջարկությունների իրագործման շուրջ։

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Armenian minister of foreign affairs Edward Nalbandian had a meeting on September 22 in New York with Thomas Greminger, Secretary General of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), the ministry said.
During the meeting the Armenian minister congratulated Thomas Greminger on assuming the position and stressed that despite the OSCE Yerevan office’s closure due to the veto as result of Azerbaijan’s self-isolation policy, Armenia is willing to continue the implementation of OSCE programs in the country.
The sides discussed a wide range of issues relating to cooperation, as well as directions for solving the problems which the organization faces.
The parties exchanged ideas over the implementation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries’ proposals regarding the advancement of the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict.