Իրանը հաջողությամբ բալիստիկ հրթիռ է փորձարկել. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը բալիստիկ հրթիռի նոր փորձարկումներ է անցկացրել, որի թռիչքի հեռահարությունը գերազանցում է 2 հազար կիլոմետրը: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում կատարելով իրանական «Press-TV» հեռուստաալիքին:
Բալիստիկ հրթիռի փարձարկումը կատարվել է նախօրեին՝ ուշ երեկոյան, սակայն արձակման հստակ վայրը հայտնի չէ: «Press-TV»-ն ընդգծում է, որ հրթիռի փարձարկումը, որը կարող է մի քանի մարտագլխիկներ կրել և ունի ավելի քան 2 հազար կմ թռիչքի հեռահարություն, հաջող է եղել:
Այս տարվա փետրվարին Թեհրանն արդեն իրականացրել է միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռի արձակում, որից հետո ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, թե ի պատասխան Թեհրանի գործողությունների՝ չի բացառում ռազմական պատասխանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Iran tested a new ballistic missile that is reportedly capable of carrying multiple warheads, the nation's state-run broadcaster announced Saturday, CNN reports.
Iran unveiled the ballistic missile Friday at a military parade in Tehran and successfully tested it the same day, Press TV reported. It said Iran released footage of the test-launch.
Called the Khorramshahr missile, the weapon has a range of 1,250 miles (2,000 kilometers) and can carry multiple warheads, according to Press TV.