Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպեց Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Ժան-Մարի Գեհենոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ՄՃԽ ղեկավարը Հայաստանի արտգործնախարարին ներկայացրեց կազմակերպության գործունեության ուղղություններն ու կատարվող հետազոտությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանը, կարևորելով միջազգային ճգնաժամային խմբի գործունեությունը, շեշտեց, որ կազմակերպության կողմից պատրաստվող զեկույցները պետք է հիմնված լինեն վստահելի աղբյուրների, անաչառ վերլուծությունների վրա, հաշվի առնեն հակամարտության բոլոր կողմերի կարծիքները, իրենց նպաստը բերեն համաձայնեցված ձևաչափերում իրականացվող բանակցային գործընթացներին՝ ուղղված հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
ՄՃԽ նախագահի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը հանգամանալից ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրների կողմից ձեռնարկվող ջանքերը, ինչպես նաև 2016թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում տեղ գտած միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումները:

Armenian foreign minister, president of International Crisis Group hold meeting in NYC
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Armenia’s minister of foreign affairs Edward Nalbandian had a meeting in New York on September 22 with Jean-Marie Guehenno, president of the International Crisis Group, the foreign ministry told ARMENPRESS.
During the meeting Jean-Marie Guehenno presented to minister Nalbandian the directions of the organization’s activities and their research.
The Armenian FM attached importance to the International Crisis Group’s activities and emphasized that the organization’s reports must be based on credible sources, unbiased analysis and should take into consideration the opinions of all parties of the conflict, and contribute to the negotiations processes in the agreed formats aimed at the exclusively peaceful settlement of conflicts.
Upon Jean-Marie Guehenno’s request, the Armenian FM comprehensively presented the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, as well as Azerbaijan’s gross violations of international humanitarian rights during the large-scale military aggression against Artsakh in April of 2016.