Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպեց Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Ժան-Մարի Գեհենոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ՄՃԽ ղեկավարը Հայաստանի արտգործնախարարին ներկայացրեց կազմակերպության գործունեության ուղղություններն ու կատարվող հետազոտությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանը, կարևորելով միջազգային ճգնաժամային խմբի գործունեությունը, շեշտեց, որ կազմակերպության կողմից պատրաստվող զեկույցները պետք է հիմնված լինեն վստահելի աղբյուրների, անաչառ վերլուծությունների վրա, հաշվի առնեն հակամարտության բոլոր կողմերի կարծիքները, իրենց նպաստը բերեն համաձայնեցված ձևաչափերում իրականացվող բանակցային գործընթացներին՝ ուղղված հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
ՄՃԽ նախագահի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը հանգամանալից ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրների կողմից ձեռնարկվող ջանքերը, ինչպես նաև 2016թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում տեղ գտած միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումները:

Министр иностранных дел Армении встретился с председателем Международной кризисной группы
Находящийся в Нью-Йорке министр ИД РА Э. Налбандян 22 сентября встретился с председателем Международной кризисной группы Жаном-Мари Геенно.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении печати, информации и по связям с общественностью МИД РА, глава МКГ представил министру Э. Налбандяну направления деятельности организации и проводимые исследования.
Э. Налбандян, отметив важность работы МКГ, подчеркнул, что доклады группы должны быть основаны на надежных источниках, беспристрастном анализе, учитывать мнения всех заинтересованных сторон и способствовать процессу переговоров, направленных исключительно на мирное решение конфликтов.
По прсьбе главы МКГ, Э. Налбандян подробно описал усилия Армении и ОБСЕ по решению карабахского конфликта, а также грубейшие нарушения международного права, совершенные азербайджанской стороной во время широкомасштабной агрессии против Арцаха в апреле 2016 г.