Մատների երակները՝ վարկային քարտի փոխարեն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի Costcutter մեծ վաճառատների ցանցը թեստավորում Է կենսաչափական վճարային համակարգ, որտեղ ապրանքների վճարման համար օգտագործվում Է մատների երակների եզակի ուրվանկարը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Տեխնոլոգիան, որի դեպքում Էլեկտրոնային սքաներ-ընթերցիչն արատացոլում Է մատների երակները եւ առաջացնում եզակի նշանաբառը, փորձարկվել Է Costcutter մեծ վաճառատանը՝ Լոնդոնի Բրունեյի համաալսարանի ուսանողական ավանի տարածքում: Հետագայում, եթե թեստավորումը հաջող անցնի, Fingopay տեխնոլոգիան կարող են սկսել օգտագործել նաեւ ցանցի մյուս խանութներում:
Գրանցման ժամանակ օգտատերերը պետք Է մատի երակների նկարը կցեն վարկային կամ դեբետային քարտին, որպեսզի այնուհետեւ վճարեն ապրանքների դիմաց՝ իրենց մոտ չունենալով ո՛չ քարտ, ո՛չ Էլ կանխիկ փող:
Fingopay տեխնոլոգիան մշակել Է Hitachi տեխնոլոգիական հսկան, իսկ Sthaler կենսաչափական վճարային ընկերությունն ստացել Է մանրածախ հատվածում դրա գործարկման թույլատրագիր:
Վճարման նոր եղանակն առանձնապես դուր կգա երիտասարդությանը, համոզված Է Sthaler-ի գործադիր տնօրեն Նիկ Դրայդենը:
«Այսօրվա երիտասարդությանն անհրաժեշտ Է, որ ամեն ինչ լինի ավելի պարզ, հարմար, անվտանգ եւ արագ»,- ասում Է Sthaler-ի ղեկավարը:

Заплатить кровными: сосуды руки вместо кредитной карты
Супермаркет сети Costcutter в Лондоне тестирует биометрическую платежную систему, в которой для оплаты товаров используется уникальный рисунок вен пальцев, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Технология, при которой электронный сканер-считыватель отображает вены пальцев и генерирует уникальный пароль, опробована в супермаркете Costcutter на территории кампуса лондонского Университета Брунеля.
Впоследствии, если тестирование пройдет успешно, технологию Fingopay могут начать использовать и в других магазинах сети.
Во время регистрации пользователям необходимо привязать венозный рисунок пальца к кредитной или дебетовой карте, чтобы затем оплачивать товары, не имея при себе ни карточки, ни наличных.
Технологию Fingopay разработал технологический гигант Hitachi, а биометрическая платежная компания Sthaler получила лицензию на ее запуск в розничном секторе.
Новый способ оплаты особенно понравится молодежи, убежден исполнительный директор Sthaler Ник Драйден.
"Сегодняшней молодежи нужно, чтобы все было проще, удобнее, безопаснее и быстрее", - говорит глава Sthaler.