ԿԺԴՀ-ում պարենի պակասն այս տարի կկազմի 458 հազար տոննա. Yonhap
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ն ներառված Է այն երկրների ցուցակում, որոնք բնակչությանը պարենով ապահովման համար կողմնակի օգնության կարիքն ունեն: Ինչպես սեպտեմբերի 22-ին հայտնել Է Yonhap գործակալությունը, այս մասին ասված Է ՄԱԿ-ի Պարենավորման եւ գյուղատնտեսական կազմակերպության (ՖԱՕ) հաշվետվության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հյուսիսային Կորեայում հացաբույսերի բերքը երաշտից լրջորեն տուժել Է ապրիլից մինչեւ հունիսն ընկած շրջանում: Դրա հետեւանքով սննդամթերքի պակասը կազմում Է 458 հազար տոննա»,- նշել Է Yonhap-ը: Այդուամենայնիվ, դա 33 տոկոսով պակաս Է, քան մեկ տարի առաջ, երբ ԿԺԴՀ-ին պահանջվել Էին 685 հազար տոննա պարենի մատակարարումներ:
Ընդամենը ցուցակում կա 37 երկիր, դրանցից 29-ը գտնվում են Աֆրիկայում, իսկ մնացած յոթն՝ Ասիայում: Մեկ օր առաջ Կորեայի Հանրապետությունը որոշում Է ընդունել 8 միլիոն դոլար գումարի օգնություն ցույց տալ Հյուսիսին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: нехватка продовольствия в КНДР в этом году составит 458 тыс. тонн
КНДР включена в список стран, нуждающихся в сторонней помощи для обеспечения населения продовольствием. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом говорится в отчете Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО).
"Урожай зерновых в Северной Корее серьезно пострадал от засухи в период с апреля по июнь. В результате нехватка продуктов питания составляет 458 тыс. тонн", - отмечает Yonhap. Тем не менее это на 33% меньше, чем годом ранее, когда КНДР требовались поставки 685 тыс. тонн продовольствия.
Всего в список попали 37 стран, из них 29 находятся в Африке, а остальные семь - в Азии, отмечает Yonhap.