Հզոր, ծաղկող Հայրենիքը բոլոր հայերի երազանքն ու հպարտությունն է. Բակո Սահակյանի ուղերձը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 21-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին` Անկախության օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ուղերձում ասված է.
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս օրը տոն է համայն հայության համար, ցանկացած հայի` Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում: Հզոր, ծաղկող ու բարգավաճող Հայրենիքը բոլոր հայերի երազանքն է ու հպարտությունը՝ աշխարհի որ ծայրում էլ նրանք լինեն:
Հայ ժողովուրդը միշտ պայքարել է իր պետականության, սեփական հողում ազատ ու անկախ ապրելու, իր իրավունքները, իր օջախն ու ընտանիքը պաշտպանելու համար, սրբազան պայքար, որը հաղթանակով պսակվեց 1991 թվականի սեպտեմբերին:
Մենք ավելի քան վստահ ենք, որ ինչպես այս բոլոր տարիների ընթացքում, այնպես էլ այսուհետ մեր ժողովուրդը միասին ու միակամ, համախմբված ու հաստատակամորեն կընթանա իր երազանքների իրականացման, հայոց պետականության շարունակական զորացման ու ամրապնդման, համազգային խնդիրների լուծման, Հայաստանի Հանրապետության կայուն ու առաջընթաց զարգացման ճանապարհով:
Մեծարգո՛ Սերժ Ազատի,
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Ձեզ եւ մաղթում խաղաղություն, բարօրություն ու մեծագույն  հաջողություններ՝ ի փառս Մայր Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի»:

Powerful, flourishing and prosperous Fatherland is the dream and pride of any Armenian – Bako Sahakyan’s message
Powerful, flourishing and prosperous Fatherland is the dream and pride of any Armenian – Bako
Sahakyan’s message
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a congratulatory letter to President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan on September 21 on the Independence Day.
As ARMENPRESS was informed from the press service of Artsakh President’s Office, the letter runs as follows:
"Your excellency, Mr. Sargsyan,
On behalf of the Artsakh Republic people, the authorities and myself personally I extend heartfelt congratulations to You on the 26th anniversary of Independence of the Republic of Armenia.
This is а pan-Armenian holiday, a holiday for each Armenian living in Armenia, Artsakh or the Diaspora. Seeing their Fatherland powerful, flourishing and prosperous is the cherished dream and pride of the entire Armenian people wherever they are.
The Armenian nation has always struggled for its statehood, for living freely and independently on their native soil, for defending their rights, protecting their homes and families, a sacred struggle which was crowned with victory in 1991.
We are more than confident that from now on like in all these years our people will pursue the path towards the realization of their dreams, continuously strengthening the Armenian statehood, solving nationwide issues, developing of the Republic of Armenia on sustainable and progressive basis. Our people will do it together, with a united will and determination.
Your excellency, Mr. President,
Accept once again our congratulations with wishes of peace, welfare and great success to the further glory of Mother Armenia and the Armenian nation".