Իսպանիայի ՆԳՆ-ն Կատալոնիայում ոստիկաններին փոխադրել Է հերթապահության հատուկ ռեժիմի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի ներքին գործերի նախարարությունը (ՆԳՆ) հանձնարարել Է սեպտեմբերի 20-ից մինչեւ հոկտեմբերի 5-ը Կատալոնիայում ոստիկանությանը փոխադրել աշխատանքի հատուկ ռեժիմի: Սեպտեմբերի 20-ին այս մասին հաղորդվում Է գերատեսչության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ոստիկանության ղեկավարությունն արտակարգ ռեժիմի կփոխադրի աշխատանքները պետական անվտանգության մարմինների աշխատակիցների համար»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Նշվում Է, որ Կատալոնիայում հերթապահության մեջ գտնվող իրավապահներին արձակուրդ չի տրամադրվի սեպտեմբերի 20-ից մինչեւ հոկտեմբերի 5-ը:
Սեպտեմբերի 20-ին ավելի վաղ Իսպանիայի քաղաքացիական գվարդիան խուզարկություններ Է կատարել Կատալոնիայի կառավարության մի քանի դեպարտամենտների գրասենյակներում: Ձերբակալվել են Կատալոնիայի Էկոնոմիկայի դեպարտամենտի ղեկավար Ժոզեպ Մարիա Ժովեն ու եւս 11 մարդ, այդ թվում՝ Կատալոնիայի հարկային գերատեսչության ղեկավարը եւ հեռահաղորդակցությունների, ինչպես նաեւ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունների աշխատակիցներ:
EFE գործակալության տվյալներով՝ խուզարկությունները կարող են կապված լինել ինքնավարության անկախության՝ պլանավորված հանրաքվեի վերաբերյալ փաստաթղթերի որոնման հետ: Քաղաքացիական գվարդիայի գործողությունից հետո Կատալոնիայի ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը գումարել Է կառավարության գործադիր կոմիտեի արտահերթ նիստ, իսկ Բարսելոնի փողոցներում հարյուրավոր բողոքավորներ են հավաքվել Իսպանիայի իշխանությունների գործողությունների դեմ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

МВД Испании перевело на особый режим дежурства полицейских в Каталонии
Министерство внутренних дел Испании поручило перевести на особый режим работы полицию в Каталонии с 20 сентября по 5 октября. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в среду сообщается на сайте ведомства.
"Руководство полиции переведет на экстренный режим работы для сотрудников органов государственной безопасности", - говорится в сообщении. Отмечается, что правоохранителям, находящимся на дежурстве в Каталонии, не будет предоставляться отпуск с 20 сентября по 5 октября.
Ранее в среду гражданская гвардия Испании провела обыски в офисах нескольких департаментов правительства Каталонии. Был задержан глава департамента экономики Каталонии Жозеп Мария Жове и еще 11 человек, в том числе глава налогового ведомства Каталонии и сотрудники министерства телекоммуникаций, а также труда и социальных вопросов.
По данным агентства EFE, обыски могут быть связаны с поиском документации по запланированному референдуму о независимости автономии. После операции гражданской гвардии глава Каталонии Карлес Пучдемон собрал экстренное заседание исполнительного комитета правительства, а на улицах Барселоны собрались несколько сотен протестующих против действий испанских властей.