Հայաստանը ներդրողներին կարող է առաջարկել հասանելիություն դեպի 800 միլիոն սպառող ունեցող շուկաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ներդրողներին և տնտեսվարողներին կարող է առաջարկել հասանելիություն դեպի առնվազն 800 միլիոն սպառողներ ունեցող շուկաներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 20-ին ներկայացնելով «Հայաստանի զարգացման հիմնախնդիրներ» ուղղության քննարկումների արդյունքները, այս մասին նշեց ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով՝ Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի ներքո տնտեսական հիմնախնդիրները քննարկվել են չորս հիմնական ուղղություններով՝ տնտեսություն զարգացում և ներդրումներ, հայաստանյան զբոսաշրջության խթանումը որպես պատմության և մշակույթի ներկայացման արդյունավետ եղանակ, ինչպես նաև տնտեսական ոլորտը. սփյուռքի գործարար և մասնագիտական ցանցի հնարավորությունները ու Հայաստան-սփյուռք տնտեսական համագործակցության խթանումը:
«Նշված նիստերում 22 մասնակիցներ հանդես են եկել հիմնական զեկույցներով եւ շուրջ երկու տասնյակ մասնակիցներ ներկայացրել են հարակից զեկույցներ»,- ասաց Գաբրիելյանը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ «Հայաստանի տնտեսական զարգացումը եւ ներդրումները» խորագրով նիստի ընթացքում ներկայացվել են տնտեսության գրավիչ կողմերը, ինչպես նաև խոսվել է առկա անելիքների մասին:
«Մասնավորապես, նշվել է, որ Հայաստանը պատմականորեն եղել է բոլոր խոշոր առևտրային ուղիների խաչմերուկում և մշտապես եղել ակտիվ միջազգային առևտրում: Միևնույն ժամանակ, մենք այժմ ևս կարող ենք հնարավորություն ընձեռել ներդրողներին եւ տնտեսվարողներին, առաջարկել հասանելիություն դեպի առնվազն 800 միլիոն սպառողներ ունեցող շուկաներ՝ պայմանավորված թե Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցությամբ, թե Իրանի հետ սերտ եւ նախանշվող ավելի խորացող հարաբերություններով, թե ԵՄ ու ԱՄՆ-ի հետ առեւտրի հստակ արտոնյալ ռեժիմներով»,- նշեց Գաբրիելյանը:
Ըստ Գաբրիելյանի՝ նիստերի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկրի աշխատուժի որակի, ինչպես նաև այն մեծ անելիքներին, որոնք անհրաժեշտ են կրթական որակը բարձրացնելու և էլ ավելի պատրաստված, գլոբալ մասնագետներ պատրաստելու համար:
«Բացի այդ, անդրադարձ է կատարվել նաև բիզնես միջավայրին, դրա առկա նվաճումներին, և այն խնդիրներին, որ դեռևս առկա են և կարիք ունեն լուծման»,- ասաց Գաբրիելյանը:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ նիստերի ընթացքում հիմնականում քննարկումներ են ծավալվել հետևյալ հարցերի շուրջ. Սփյուռքի պոտենցիալ ներդրողների համար Հայաստանում ներդրումային ծրագրերը եւ հնարավորությունները, ՀՀ օրենսդրությունը, փոքր և միջին բիզնեսի համար գործող արտոնությունները և ԵԱՏՄ-ԵՄ-այլ շուկաներ արտահանման առավելությունները, խոսվել է այս ամբողջ տեղեկատվության հասցեական հասանելիության մասին, քանի որ շատերը մանրամասն չգիտեն այն հնարավորություններն ու սահմանափակումները, որոնք առկա են:
«Նիստերի ընթացքում առաջարկվել են Հայաստանում բարենպաստ բիզնես միջավայրի զարգացմանը խոչընդոտող հիմնական խնդիրների հաղթահարման ուղիների տարբեր լուծումներ են: Անդրսահմանային շուկաներում գործունեության համար Հայաստանում աշխատող գործարարների հնարավորությունները ևս քննարկվել են, նաև պետական վարչարարության շարունակական պարզեցումը, պետական աջակցության ու ֆինանսական համակարգի կատարած դերի մասին է խոսվել»,- եզրափակեց Գաբրիելյանը:

Armenia can offer investors access to markets with 800 million consumers
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Armenia can offer investors and businessmen an access to markets with at least 800 million consumers, Vache Gabrielyan – Vice Prime Minister, Minister of International Economic Integration and Reforms, said while presenting the results of discussion on ‘Armenia’s development issues’ within the frames of the 6th Armenia-Diaspora forum on September 20, reports Armenpress.
He said under the forum the economic issues were discussed at four major directions – economic development and investments, boosting Armenia’s tourism as an effective way for presenting the history and culture, as well as the economic field, the Diaspora’s business and professional network opportunities and promotion of Armenia-Diaspora economic cooperation.
“During the abovementioned session 22 participants presented main reports and over two dozen participants presented adjacent reports”, he said.
The Vice PM noted that during the session entitled ‘Armenia’s economic development and invetments’ the economy’s attractive sides were presented, as well as reference was made to the upcoming steps.
“In particular, it was mentioned that Armenia has been historically at the crossroads of all major trade routes and has always been active in the international trade. At the same time, we also can provide opportunity to investors and businessmen, offer them access to markets with at least 800 million consumers given both the membership to the Eurasian Economic Union, close ties with Iran, and concrete trade privileged regimes with the EU and the US”, Vache Gabrielyan said.
He informed that the sessions focused also on the quality of the country’s labor force, as well as the great works that are necessary for improving the education level and preparing more qualified specialists. “In addition, there was also a discussion on business environment, its existing achievements and problems that need to be solved”, he said.
The discussions during the sessions mainly focused on the following issues: Diaspora’s potential for investors, investment programs and opportunities in Armenia, the Armenian legislation, the existing privileges for small and medium business and the export advantages to the EAEU-EU-other markets, and etc.
“During the sessions proposals were made to find different solutions to issues hindering the development of favorable business environment in Armenia. The opportunities of Armenian businessmen for carrying out activity in transboundary markets were also discussed, the continuous facilitation of the public administration, the state assistance and the role of the financial system were also touched upon”, the Vice PM said.