Շարմազանովն ընդունել է Թուրքիայի մեջլիսի պատգամավոր Կարո Փայլանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 20-ին ընդունել է Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանին, ով այս օրերին Հայաստանում է «Հայաստան-Սփյուռք» վեցերորդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանը:
Ողջունելով հյուրին Հայաստանի խորհրդարանում՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել Կարո Փայլանի գործունեությունն ու Թուրքիայում ժողովրդավարության հաստատմանն ուղղված նրա ջանքերն ու քաղաքացիական բարձր դիրքորոշումը: «Մենք շատ հպարտ ենք, որ Թուրքիայի խորհրդարանում ունենք հայազգի պատգամավորներ: Ուզում եմ հատուկ գնահատել Ձեր անձնական ներդրումը. մենք հպարտությամբ եւ ուշադրությամբ ենք հետեւում Ձեր գործունեությանը: Այն դեպքը, որ եղավ Ձեզ հետ, մեկ անգամ եւս ցույց է տալիս, որ Թուրքիան 100 տարվա մեջ չի փոխվել: 100 տարի առաջ Գրիգոր Զոհրապն է քարկոծվելով սպանվել Օսմանյան Թուրքիայի խորհրդարանում, 100 տարի հետո էլ Ձեզ են հարվածել Թուրքիայի խորհրդարանում Ձեր համոզմունքների համար: Բայց, չնայած դրան, Դուք պահպանել եք Ձեր քաղաքացիական բարձր դիրքորոշումը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը: Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է Սփյուռքի հետ կապերին ու խնդիրներին, կարեւորել հայրենիք-Սփյուռք կապերի խորացումն ու Սփյուռքի խնդիրների լուծմանն ուղղված Հայաստանի քայլերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման հարցին, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման խնդրին, որը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ՝ հայկական հարցի արցախյան դրսեւորումն է:
Կարո Փայլանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանում հյուրընկալվելու համար, անդրադարձել Թուրքիայի քաղաքականությանն ու նրա մտահոգիչ դրսեւորումներին, զուգահեռներ անցկացրել թուրքական քաղաքականության ներկայի եւ դեռեւս 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների միջեւ

YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Vice Speaker of Armenia’s Parliament Eduard Sharmazanov on September 20 hosted ethnic Armenian lawmaker of the Turkish parliament Garo Paylan who is in Armenia for participating in the 6th Armenia-Diaspora conference, press service of the parliament told Armenpress.
The meeting was also attended by former MP Aragats Akhoyan.
Welcoming the guest, Vice Speaker Sharmazanov highly appreciated Garo Paylan’s activity and his efforts aimed at establishing democracy in Turkey, as well as his political stance. “We are very proud that we have an Armenian lawmaker in the Turkish parliament. I want to specifically appreciate your personal contribution: we are carefully and proudly following your activity. The incident that happened to you once again shows that Turkey has not changed within 100 years. 100 years ago Krikor Zohrab was killed in the parliament of the Ottoman Turkey, and 100 years later you were hit in the Turkish parliament for your beliefs. However, despite this, you have maintained your high civil stance”, the Vice Speaker said. Sharmazanov touched upon the ties and issues relating to Diaspora, attached importance to deepening Fatherland-Diaspora ties and Armenia’s steps to solve issues of Diaspora.
The meeting also focused on regional affairs, the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide, the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
Garo Paylan thanked for the reception, talked about Turkey’s policy and his concerns, drew parallels between the current Turkish policy and the events happened 100 years ago.