Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար Հայաստանն արել է այն, ինչ անհրաժեշտ է. Վարուժան Ոսկանյան
Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար Հայաստանն արել է այն,
ինչ անհրաժեշտ է. Վարուժան Ոսկանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար Հայաստանը իր պարտավորությունները կատարել է և սպասում է այդ երկրի արձագանքին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ռումինահայ գրող և քաղաքական գործիչ Վարուժան Ոսկանյանը՝ անդրադառնալով ՄԱԿ-ի ամբիոնից ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: «Շատերն են հարցնում՝ արդյոք Հայաստանը կատարե՞լ է իր պարտավորությունները՝ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար: Ես գտնում եմ, որ, այո, Հայաստանը կատարել է իր պարտավորությունները: Ես այդ թեմայով մի քանի խորհրդակցությունների եմ մասնակցել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, և մենք որոշեցինք, որ Հայաստանը նպաստի Թուրքիայի հետ դիվանագիտական կապերի հաստատմանն՝ առանց նախապայմանների»,- ասաց Ոսկանյանը:
Նա շեշտեց, որ Հայաստանն առաջին քայլն արել է և հիմա սպասում է Թուրքիայի պատասխանին: «Մենք այս պահին անելիք չունենք, Թուրքիան պետք է արձագանքի: Եթե Հայաստանը շարունակի, ուրեմն մենք պետք է մուրացկան դառնանք: Մենք այդպես ցույց կտանք, որ չենք կարող գոյատևել առանց Թուրքիայի բարի կամքի: Ոչ, մենք հպարտ ազգ ենք, մեր ասելիքն ասել ենք և սպասում ենք Թուրքիայի արձագանքին»,- ընդգծեց նա:
Վարուժան Ոսկանյանը կարծում է, որ ՀՀ Նախագահն ունի բոլոր իրավունքները հայտարարելու, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար Հայաստանն արել է այն, ինչ անհրաժեշտ է:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից հայտարարել է, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ ինքը կարող է առհավետ պատանդ վերցնել հայ-թուրքական արձանագրությունները և վավերացնել միայն իրեն հարմար առիթով: «Արձանագրությունները բանակցվել են ներկայիս պայմաններում՝ առկա խնդիրներին լուծում գտնելու համար: Դրանց կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: Մենք 2018 թվականի գարուն ենք մտնելու առանց այդ, ինչպես, ցավոք սրտի, փորձը ցույց տվեց, սին արձանագրությունների»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenia did what is necessary for normalizing relations with Turkey: Romanian-Armenian political figure
Armenia did what is necessary for normalizing relations with Turkey: Romanian-Armenian
political figure
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Armenia has fulfilled its obligations for normalizing the relations with Turkey and waits for that country’s response, Romanian-Armenian writer and political figure Varujan Voskanyan told Armenpress, commenting on the statement of President Serzh Sargsyan at the UN General Assembly according to which Armenia will declare the two Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation.
“Many ask whether Armenia has fulfilled its commitments for establishing diplomatic ties with Turkey. I think yes, Armenia has fulfilled its commitments. I have participated in several consultations on this topic with President Serzh Sargsyan, and we decided that Armenia will contribute to establishing diplomatic ties with Turkey without preconditions”, Voskanyan said.
Varujan Voskanyan said Armenia did the first step and now is waiting for Turkey’s response. “At the moment we have nothing to do, Turkey must respond. If Armenia continues, it means we should become beggars. By this we will show that we are unable to exist without the good will of Turkey. But no, we are proud people, we have said our words and wait for Turkey’s response”, he said, adding that the Armenian President has all rights to announce that Armenia did everything what is necessary for normalizing the relations with Turkey.
President of Armenia Serzh Sargsyan said at the UN General Assembly that the leadership of Turkey are mistaken if they think that those documents can be held hostage forever and ratified only at the most opportune occasion from their very point of view. “The Protocols were negotiated in the existing circumstances in order to find solutions to the actually existing issues. Armenia will declare those two Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation. We will enter the spring of 2018 without those, as our experience has demonstrated, futile Protocols”, he said.