Կարո Փայլանը խոստանում է շարունակել պայքարը Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը հասնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միայն ժողովրդավար Թուրքիան կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Հայաստան-Սփյուռք» 6-րդ համաժողովի շրջանակներում իր ելույթում նման կարծիք հայտնեց Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը: «Մենք վերք ունենք, որը դեռ անբուժելի է, և գիտենք, որ այդ վերքը միայն այս երկրի մեջ է բուժվելու՝ Թուրքիայի, Անատոլիայի մեջ: Միայն ժողովրդավար Թուրքիան կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, միայն ժողովրդավար Թուրքիան կարող է բացել հայ-թուրքական սահմանը: Եթե Թուրքիան ժողովրդավար չդառնա, կարող ենք տասնամյակներ սպասել: Իրավունք ունե՞նք մեր սերունդներին փոխանցել այս հարցը. ոչ, իրավունք չունենք: Մենք լավ գիտենք, և չորս սերունդ ի վեր պայքարում ենք, որպեսզի մեր պապերի և հայրերի ապրած անարդարությունն արդար լուծում ունենա»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Փայլանը:
Նա հավելեց, որ 102 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում մեծ ոճիր է տեղի ունեցել, և այդ ոճիրը հիմա էլ է շարունակվում, որովհետև, երբ ցանկացած ոճիր անպատիժ է մնում, դրան նորերն են հետևում: «Ես հավատում եմ, որ մենք մի օր հասնելու ենք արդարության, երբ կճանաչվի Հայոց ցեղասպանությունը և շարունակելու եմ պայքարել դրա համար»,- նշեց Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորը:
Կարո Փայլանը նշեց, որ ինքը քրդական Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության իր ընկերների հետ տասնամյակներ շարունակ պայքարել են Թուրքիայում ժողովրդավարություն հաստատելու համար: «Իրականում ժողովրդավարության համար պայքարը շատ դժվար է: Եվ վերջին երկու տարիներին մենք տեսանք, որ ավելի հեշտ է հաղթում ազգայնականությունը: Դա տեսավ նաև Էրդողանը, և, ցավոք, Էրդողանը գնաց հենց այդ ճանապարհով»,- ասաց նա:
Փայլանը շեշտեց, որ Թուրքիայի նոր Սահմանադրությունը, որով երկիրն անցել է կառավարման նախագահական համակարգի, իրականում  ծառայում է մեկ անձի նպատակների իրագործման համար: «Ես Թուրքիայի խորհրդարանում ասել եմ, որ մեծ սխալ է տեղի ունեցել: Ես դեմ եմ արտահայտվել: 104 տարի առաջ էլ Օսմանյան Կայսրությունում նույն բանը տեղի ունեցավ: Թալեաթ և Էնվեր փաշաները հեղափոխությունից հետո նոր Սահմանադրություն բերեցին, և այն մարդիկ, ովքեր համաձայն չէին դրա հետ երկու տարբերակ ունեին՝ լռել կամ պայքարել: Սկսվեց Հայոց ցեղասպանությունը և ընդամենը 1 տասնամյակի ընթացքում 4 ժողովուրդ կոտորվեց՝ հայերը, հույները, ասորիները, հրեաները: Հիմա Թուրքիայի նոր Սահմանադրության պայմաններում կրկին կարող ենք նույն աղետն ապրել: Նույնիսկ այսօր, դժբախտաբար ապրում ենք»,- ընդգծեց Փայլանը:
Նա նկատեց, որ Թուրքիայի Հանրապետությունը հիմնվել է առանց Հայոց ցեղասպանության հետ առերեսվելու: Փայլանի խոսքով՝ պետությունը, որը իր գործած ոճիրների համար հաշիվ չի տալիս 100 տարի անց, շարունակելու է ոճիր գործել:

Garo Paylan vows to continue fight for achieving recognition of Armenian Genocide
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. Only democratic Turkey can recognize the Armenian Genocide, Garo Paylan – ethnic Armenian lawmaker of the Turkish parliament, said during his speech at the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Forum in Yerevan on September 19, reports Armenpress.
“We have a wound which is still incurable, and we know that this wound will be healed only in this country – in Turkey, Anatolia. Only democratic Turkey can recognize the Armenian Genocide, only democratic Turkey can open the Armenian-Turkish border. If Turkey doesn’t become democratic, we can wait for decades. Do we have a right to transfer this issue to our future generation? No, we have no right. We know well, and for four generations we are fighting for the injustice faced by our grandfathers and fathers to have a fair solution”, he said.
Garo Paylan said a great crime took place in the Ottoman Empire 102 years ago, and now that crime also continues since when a crime remains unpunished new ones are following it. “I believe we will achieve justice one day when the Armenian Genocide is recognized and I will continue fighting for that”, Garo Paylan said.
Paylan said he together with his party members has fought for decades for establishing democracy in Turkey. “In reality, the fight for democracy is very difficult. And over the past two years we saw that nationalism wins easier. Erdogan also saw this, and unfortunately, he moved on this path”, he said.
Paylan stated that the new Constitution of Turkey, which switched the country to presidential system, in fact serves for implementation of the goals of one person. “I have said in the Turkish parliament that a great mistake took place. I was opposed. 104 years ago the same happened in the Ottoman Empire. Talaat and Enver Pashas brought new Constitution after the revolution, and those people who were against it had two options – to stay silent or fight. The Armenian Genocide started and within a decade 4 nations – Armenians, Greeks, Assyrians and Jews, were massacred.  And now in the circumstances of Turkey’s new Constitution we can face the same catastrophe. Even today, unfortunately, we are facing it”, he said.
The lawmaker said the Republic of Turkey was found without facing the Armenian Genocide. According to Paylan, the state, which has not paid for its crimes 100 years later, will continue committing a crime.