Թուրքիայի՝ դիվանագիտական անձնագրերով գրեթե 200 քաղաքացիներ ապաստան են ստացել Գերմանիայում. DPA
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի գրեթե 200 քաղաքացիներ՝ դիվանագիտական անձնագրերով, վերջին մեկ տարում ապաստան են ստացել Գերմանիայում: Սեպտեմբերի 19-ին այս մասին հայտնել Է DPA գործակալությունը՝ վկայակոչելով Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարության փակ տվյալները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չպետք Է այնպես լինի, որ մի կողմից մենք ապաստան ենք տրամադրում 196 դիվանագետների, իսկ մյուս կողմից շարունակում ենք համագործակցել Թուրքիայի՝ ՆԱՏՕ-ի գծով գործընկերոջ եւ Եվրամիությանն անդամակցելու թեկնածուի հետ, այնպես, ասես ոչինչ տեղի չի ունենում»,- հայտարարել Է Գերմանիայի խորհրդարանում Ձախ կուսակցության խմբակցության ներկայացուցիչ Սեւիմ Դագդելենը:
Ընդամենը տրվել Էր 249 համապատասխան հայտ: Գործակալությունը ճշտում Է, որ այդ վիճակագրությունում ներառված են նաեւ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցների ընտանիքների անդամները:
Այդ կատեգորիայի քաղաքացիներից հայտերն սկսել են ստացվել անցյալ տարվա ամռանը Թուրքիայում պետական հեղաշրջման չհաջողված փորձից հետո: Անկարայում կարծում են, որ խռովության ենթադրյալ կազմակերպիչները թաքնվում են, այդ թում նաեւ Գերմանիայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: почти 200 граждан Турции с диппаспортами получили убежище в ФРГ
Почти 200 граждан Турции с дипломатическими паспортами получили убежище в Германии за последний год. Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник немецкое агентство DPA со ссылкой на закрытые данные министерства внутренних дел ФРГ.
"Не должно быть так, что с одной стороны мы предоставляем убежище 196 дипломатам, а с другой продолжаем сотрудничество с Турцией - партнером по НАТО и кандидатом на вступление в ЕС - так, как будто ничего не происходит", - заявила представитель фракции Левой партии в немецком парламенте Севим Дагделен.
Всего было подано 249 соответствующих заявок. Агентство уточняет, что в эту статистику включены также члены семей сотрудников дипмиссий.
Заявки на получение убежища от этой категории граждан начали поступать после неудавшейся попытки госпереворота в Турции летом прошлого года. В Анкаре полагают, что предполагаемые организаторы путча скрываются, в том числе, и в ФРГ.