«Քասսինի» տիեզերական զոնդն ավարտեց իր առաքելությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 15-ին Երեւանի ժամանակով ձամը 15:54-ին ավարտվել Է «Քասսինի» տիեզերական զոնդի գրեթե 20-ամյա առաքելությունը: Միջմոլորակային կայանը ուղարկել են Սատուռնի մթնոլորտ, որի խիտ շերտերում այն այրվել Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Զոնդը Արեգակնային համակարգի՝ մեծությամբ երկրորդ մոլորակի մթնոլորտի վերաբերյալ տվյալներ Էր փոխանցում մինչեւ իր գոյության վերջին պահը: Հավաքված տեղեկատվությունը կբավականացնի երկար տարիների հետազոտությունների համար. ապարատն իր գոյության ընթացքում Երկիր Է փոխանցել 453 հազար 48 լուսանկար:
«Քասսինի»-ի կողմից արված բոլոր նոր լուսանկարները ներկայացված են NASA-ի կայքի հատուկ Էջում: Նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմել Է 3,9 մլրդ դոլար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Зонд "Кассини" завершил свою миссию
Сегодня в 14:54 по московскому времени завершилась почти 20-летняя миссия космического зонда "Кассини". После нескольких завершающих облетов межпланетную станцию направили в атмосферу Сатурна, в плотных слоях которого она сгорела,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Зонд передавал данные об атмосфере второй по размеру планеты Солнечной системы до самого своего конца. Собранной информации хватит на многие годы исследований: аппарат за свою жизнь передал на Землю 453 048 фотографий, это 635 Гб научных данных. Все новые снимки, сделанные "Кассини", представлены на специальной странице сайта NASA. Общая стоимость проекта составила $3,9 млрд.