Վերջին մեկ տարում Հայաստանում հարկային ու մաքսային եկամուտներն ավելացել են 6,6 տոկսով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2016 թվականի սեպտեմբերի մեկից մինչ 2017-ի օգոստոսի 31-ը հարկային և մաքսային եկամուտները (ներառյալ ԱԱՀ վերադարձի գումարը) կազմել են 1 տրիլիոն 139 մլրդ 451.1 մլն դրամ, ինչը 6.6 տոկոսով կամ 70 մլրդ 867.1 մլն. դրամով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին նշված է ՀՀ կառավարության ներկայացրած 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ից 2017 թվականի օգոստոսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ընտրված ոլորտներում արձանագրված արդյունքների վերաբերյալ հակիրճ հաշվետվության մեջ:
Հարկային և մաքսային եկամուտները առանց ԱԱՀ վերադարձի կազմել են 1 տրւիլիոն 82 մլրդ 122.6 մլն. դրամ, ինչը 6.2 տոկսով կամ 62 մլրդ 947.0 մլն. դրամով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համապատասխան ցուցանիշը: Գերավճարները նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել են 6.401.2 մլն. դրամով՝ 2017թ. սեպտեմբերի 1- ին կազմելով 265,484.7 մլն. դրամ, իսկ չկատարված հարկային պարտավորությունները 2017թ. սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմել են 122,750 մլն. դրամ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազելով 7,459.1 մլն. դրամով:
Հարկային ու մաքսային ոլորտում գնումների մեծության նվազագույն սահմանաչափը 2 անգամ իջեցվել է՝ 100 հազ. դրամի փոխարեն սահմանվելով 50 հազ. դրամի չափով: Հաշվետու ժամանակահատվածում 47.8 տոկսով կրճատվել է հարկային մարմնի կողմից իրականացվող ստուգումների և ուսումնասիրությունների թվաքանակը: Գործարկվել է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ մոնիտորինգային կենտրոնը:
Ներդրվել է «Օրինապահ հարկ վճարող» կարգավիճակի տրամադրման համակարգը: Ընդունվել են հարկային համաներում նախատեսող համապատասխան օրենքներ, որոնցով սահմանվել է հարկ վճարողների հարկային պարտավորությունների համար հաշվեգրված տույժերից ու տուգանքներից ազատում: Ինքնազբաղված անձինք ազատվել են հարկերի վճարումից (ներկայումս 1380 ինքնազբաղված):
Գործարկվել է մաքսային արժեքի էլեկտրոնային հայտարարագրման համակարգը: 2017 հունվարի 1-ից ապահովվել է մաքսային հայտարարագրման էլեկտրոնային համակարգի հասանելիությունն առանց որևէ վճարի: Լուծարվել են թվով 20 տարածքային հարկային տեսչությունները՝ դրանց փոխարեն ստեղծելով թվով 3 վարչություններ, կրճատվել են մաքսատների թվաքանակը՝ 9-ից դառնալով 5:
Մաքսային հսկողության համար «Կապույտ ուղի» ընթացակարգի ներդրում: Հարկային եկամուտների վճարման մեկ միասնական հաշվի ներդրման ապահովում: Կամերալ ուսումնասիրությունների իրականացման ավտոմատ համակարգի գործարկում: Մեքենաների, սարքավորումների և հումքային ապրանքների ներմուծումն ավելացված արժեքի հարկից ազատում:

Tax and customs revenues increase in Armenia by 6.6% over past year
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The tax and customs revenues in Armenia from September 1, 2016 to August 31, 2017 (including the amount of VAT refund) comprised 1 trillion 139 billion 451.1 million AMD, which is an increase of 6.6% or 70 billion 867.1 million AMD compared to the same period of the previous year, according to the government’s brief report on results recorded in selected sectors during this period, reports Armenpress.
Tax and customs revenues without VAT refund comprised 1 trillion 82 billion 122.6 million AMD which increased the figure of the same period of the last year by 6.2% or 62 billion 947.0 million AMD. Overpayments decreased by 6.401.2 million AMD compared to the same period of the previous yea, comprising 265,484.7 million AMD as of September 1, 2017, but the non-fulfilled tax liabilities as of September 1, 2017 amounted to 122.750 million AMD decreasing by 7,459.1 million AMD compared to the same period of the previous year.
The minimum amount of purchases in tax and customs field decreased by 2 times – 50.000 AMD instead of 100.000 AMD. In the reporting period the number of inspections by the tax authority has been cut by 47.8%. The State Revenue Committee’s monitoring center was launched.
‘Law-abiding taxpayer’ status granting system has been introduced. Self-employed persons were exempted from paying taxes (1380 self-employed persons as of now).
The electronic customs value declaration system has been set up. 20 territorial tax inspections have been dissolved, 3 administrative units have been set up instead, the number of customs points has been decreased from 9 to 5.