Բուքերյան մրցանակի համառոտ ցանկ են մտել Փոլ Օսթերի եւ Ալի Սմիթի վեպերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնում սեպտեմբերի 13-ին հրապարակվել Է հեղինակավոր գրական Բուքերյան մրցանակի (Man Booker Prize) համառոտ ցանկը. դրանում տեղ են գտել արդի անգլալեզու հեղինակների վեց գրքեր, այդ թվում Ալի Սմիթի, Փոլ Օսթերի եւ Մոհսին Համիդի ստեղծագործությունները: Ժյուրիի անդամներն իրենց ընտրությունը ներկայացրել են Man ընկերությունների խմբի կենտրոնակայանում: Ցանկ Է մտել վեց գիրք. յոթ տարվա ընթացքում առաջին անգամ «Նյույորքյան եռագրությունից» հայտնի ամերիկացի Փոլ Օսթերի «4, 3, 2, 1» վեպը, պակիստանցի հեղինակ Մոհսին Համիդի Exit West-ը («Արեւմտյան ելք») գիրքը, գոթական վեպերի հեղինակ ամերիկուհի Էմիլի Ֆրիդլունդի History of Wolves-ը («Գայլերի պատմությունը»), Շոտլանդիայից ինտելեկտուալ արձակի վարպետ Ալի Սմիթի Autumn («Աշուն») գիրքը, բրիտանուհի Ֆիոնա Մոզլիի Elmet («Էլմետ») դեբյուտային վեպը, ամերիկացի Ջորջ Սոնդերսի Lincoln in the Bardo («Լինկոլնը միջանկյալ վիճակում») վեպը:
Բուքերյան մրցանակը հանձնում են 1969 թվականից, բայց մինչեւ 2014 թվականը մրցանակի դափնեկիրներ կարող Էին դառնալ սոսկ Մեծ Բրիտանիայի, Իռլանդիայի եւ Բրիտանական Համագործակցության երկրների քաղաքացիները: 2014 թվականից կանոնները փոխվեցին, այժմ մրցանակն ստանալու շանս ունի ցանկացած անձնագրով գրող, գլխավոր պայմանն այն Է, որ վեպը գրված լինի անգլերեն եւ Մեծ Բրիտանիայում պաշտոնական հրատարակչի կողմից հրատարակված մրցանակի հանձնման տարում:
2017 թվականի մրցանակի դափնեկրի անունը հայտնի կդառնա հոկտեմբերի 17-ին այն բանից հետո, երբ ժյուրին որոշում ընդունի: Հաղթողը կստանա 50 հազար ֆունտ ստեռլինգի մրցանակ: Տարբեր տարիների մրցանակի ֆինալիստներ են դարձել Այրիս Մերդոկը, Սալման Ռուշդին, Կաձուո Իսիգուրոն, Ուիլյամ Գոլդինգը, Մարգարետ Էտվուդը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В шорт-лист Букеровской премии вошли романы Пола Остера и Али Смит
Шорт-лист престижной литературной Букеровской премии (Man Booker Prize) озвучен в среду в Лондоне: в него вошли шесть книг современных англоязычных авторов, в том числе произведения Али Смит, Пола Остера и Мохсина Хамида.
Члены жюри представили свой выбор на пресс-конференции в штаб-квартире группы компаний Man. В список вошли шесть книг: первый за семь лет роман известного по "Нью-йоркской трилогии" американца Пола Остера "4, 3, 2, 1"; книга пакистанского автора Мохсина Хамида Exit West ("Западный выход"); History of Wolves ("История волков") от автора готических романов, американки Эмили Фридлунд; книга мастера интеллектуальной прозы из Шотландии Али Смит Autumn ("Осень"); дебютный роман британки Фионы Мозли Elmet ("Элмет"); роман американца Джорджа Сондерса Lincoln in the Bardo ("Линкольн в промежуточном состоянии"),сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Букеровскую премию вручают с 1969 года, но до 2014 года ее лауреатами могли стать лишь граждане Великобритании, Ирландии и стран Британского Содружества. С 2014 года правила изменились, теперь шанс на премию есть у писателей с любым паспортом, главное условие — роман должен быть написан на английском языке и опубликован официальным издателем в Великобритании в год присуждения премии.
Имя лауреата премии 2017 года станет известно 17 октября после того, как жюри примет решение. Победитель получит приз в 50 тысяч фунтов стерлингов. В разные годы финалистами премии становились Айрис Мердок, Салман Рушди, Кадзуо Исигуро, Уильям Голдинг, Маргарет Этвуд.