Շվեյցարիայի ամենափոքր գյուղը կվերածեն հյուրանոցի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տիչինոյի կանտոնի Կորիպո գյուղը, որը համարվում Է Շվեյցարիայի ամենափոքր գյուղը, վերածելու են հյուրանոցի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է BBC-ն:
Նշվում Է, որ ավելի քան 600 տարի առաջ հիմնադրված այս գյուղը կորցրել Է գրեթե ողջ բնակչությանը: 19-րդ դարում այստեղ ապրում Էր 300 մարդ, այսօր՝ 16, ներառյալ գյուղապետը: Գյուղում չկան ոչ դպրոց, ոչ խանութ: Տեղի բոլոր բնակիչները թոշակառուներ են:
Կորիպոն պահպանելու համար իշխանությունները որոշել են այստեղ ստեղծել այսպես կոչված «ցիրուցան հյուրանոց» (albergo diffuso), որը ենթադրում Է զբոսաշրջիկների տեղավորում տեղի բնակիչների լքված կամ դատարկ մնացած տներում: Դրա համար շենքերը կարգի կբերվեն, կվերականգնվեն, եթե դա անհրաժեշտ Է, եւ կսարքավորվեն սանհանգույցներով ու ջրատարով: Նշվում Է, որ նոր հյուրանոցի գրանցման գոտին կտեղավորվի տեղի բարում:
Տիչինո կանտոնի զբոսաշրջության տնօրեն Էլիա Ֆրապոլին ասում Է, որ գյուղը կդառնա հանգստի հիանալի ուղղություն, որտեղ կարելի Է թաքնվել 21-րդ դարի կյանքից: «Դա հիանալի վայր Է այն բանի համար, ինչը մենք անվանում ենք թվային դետոքսիկացիա»,-նշել Է նա:
Նշվում Է, որ նախապատրաստական բոլոր աշխատանքների անցկացման համար կպահանջվի որոշակի ժամանակ, համենայն դեպս, մեկ տարուց ոչ պակաս:

Самую маленькую деревню Швейцарии превратят в отель
Деревню Кориппо в кантоне Тичино, которая считается самой маленькой в Швейцарии, превратят в отель. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Отмечается, что из-за депопуляции населенный пункт, основанный более 600 лет назад, потерял почти все население. В XIX веке здесь жило 300 человек, сегодня — 16, включая мэра. В деревне нет ни школ, ни магазинов. Все ее население составляют пенсионеры.
Чтобы сохранить Кориппо власти решили создать в ней так называемую «разбросанную гостиницу» (albergo diffuso), которая предполагает размещение туристов в заброшенных или оставленных домах местных жителей. Для этого здания будут приведены в порядок, отреставрированы, если это необходимо, и оборудованы санузлами и водопроводом. Отмечается, что зона регистрации нового отеля разместится в местном баре.
Директор по туризму кантона Тичино Элиа Фраполли (Elia Frapolli) говорит, что деревня станет отличным направлением отдыха, где можно скрыться от жизни в XXI веке. «Это идеальное место для того, что мы называем цифровой детоксикацией», — отметил он.
Отмечается, что на проведение всех подготовительных работ потребуется некоторое время, по крайней мере, год.