Արցախի խորհրդարանը նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված հատուկ նիստ կգումարի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում սեպտեմբերի 5-ին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից:
Խորհրդակցության ընթացքում Աշոտ Ղուլյանը պատգամավորներին է ներկայացրել առաջիկայում սպասվող խորհրդարանական աշխատանքները՝ մասնավորապես անդրադարձել ԱԺ հատուկ նիստին, որը հրավիրվում է սահմանադրության պահանջով: Այս առթիվ, կանոնակարգային դրույթներին համապատասխան, հրապարակվել է ԱԺ նախագահի հայտարարությունը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Հաշվի առնելով Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձման համար Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետը և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 10-րդ մասի պահանջները՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը գումարվելու է 2017 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, ժամը 12:00-ին, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում»:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև նոր նստաշրջանի նախապատրաստական աշխատանքների` օրենսդրական նախագծերի պատրաստվածության ու միջխորհրդարանական կապերի բնագավառում սպասվող ծրագրերի վերաբերյալ:

Парламент Арцаха проведет специальное заседание, посвященное вступлению в должность президента Арцаха
Парламент Арцаха проведет специальное заседание, посвященное вступлению в
должность президента Арцаха
5 сентября в Малом зале заседаний Национального совета Республики Арцаха председатель НС Ашот Гульян  провел рабочее совещание с  главами парламентских комиссий и фракций. Об этом «Арменпресс» сообщили в службе информации НС Арцаха.
В ходе совещания Ашот Гульян представил депутатам ожидаемые направления парламентских работ, обратившись, в частности, к специаьному заседанию НС, созываемому по конституционному требованию. В связи с этим распространено заявление председателя НС, в котором, в частности, говорится:
“Имвя ввиду предусмотренный Конституцией срок для вступления в должность Президента республики и требования 10-й части статьи 149  закона Республики Арцаха “Регламент Национального собрания”, специальное заседание, посвященное вступлению в должность президента Республики Арцах будет созвано 7 сентября 2017 г в 12:00, в зале заседаний НС”.