Միասին զինվենք նոր գիտելիքներով և դառնանք ավելի ուժեղ. Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Հարգելի՛ ուսուցիչներ, դասախոսներ և ծնողներ,
Սիրելի՛ աշակերտներ և ուսանողներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ:
Սեպտեմբերի 1-ին տրվում է ուսումնական տարվա մեկնարկը, և այդ պահից մեր ողջ երկիրը սկսում է ապրել նոր՝ առանձնահատուկ ռիթմով ու տեմպով: Այս օրը հատկապես բացառիկ է նրանց համար, ովքեր առաջին քայլերն են անելու դեպի դպրոց և բացահայտելու են գիտելիքների նոր ու զարմանահրաշ աշխարհներ:
Գիտելիքի կարևորության գիտակցումն այսօր անվիճելիորեն առկա է թե՛ յուրաքանչյուր ընտանիքում և թե՛ ողջ հասարակության մեջ: Կարևոր եմ համարում, սակայն, Հայաստանի կրթական համակարգի կատարելագործմանն ուղղված բարեփոխումների և դրանց ընթացքի մասին լուրջ հասարակական քննարկումները, քանի որ ժամանակներն ու նրանց պահանջներն անընդհատ փոփոխվում են, իսկ մենք միշտ պետք է լինենք արդիական:
Մեր աշակերտների և ուսանողների հաջողությունները միջազգային մրցասպարեզներում, իհարկե, մեզ ոգևորում են և հուշում, որ ճիշտ ճանապարհի վրա ենք, բայց մեզ համար ավելի կարևոր է կրթության համընդհանուր մակարդակի բարձրացումը: Անհրաժեշտ են դպրոցների և համալսարանների այնպիսի շրջանավարտներ, ովքեր մրցունակ կլինեն և իրենց տեղը կգտնեն կյանքում ու աշխատանքում:
Մաղթում եմ, որ բոլորս միասին զինվենք նոր գիտելիքներով և դառնանք ավելի ուժեղ, քանի որ «գիտելիքը ուժ է»:

President Sargsyan addresses congratulatory message on Knowledge and Schooling Day
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan addressed a congratulatory message on Knowledge and Schooling Day, press service of the President’s Office told Armenpress.
“Dear Teachers, Professors and Parents,
Dear Schoolchildren and Students,
I congratulate you on the occasion of Knowledge Day.
September 1 marks the start of the academic year. From that moment, the whole country begins to live at a new, unique rhythm and pace. This day is especially exciting for those who take their first pace to school and discover the new and fascinating world of knowledge.
Today every family and the whole society are undoubtedly well aware of the importance of knowledge. Yet, I feel it important to highlight the need for holding a serious public debate about the reform of the educational system in Armenia, since times and requirements are constantly changing, and we must always be up-to-date.
Indeed, our pupils’ and students’ achievements in the international arena are inspiring and suggest that we are on the right path, but it is more important for us to raise the overall level of education.
We need such school and university graduates as may be competitive and find their place in life and service. I wish all of us could get new knowledge and become stronger because “knowledge is power.”