Հայաստանցի զինծառայողները Վրաստանում կմասնակցեն Agile Spirit զորավարժություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստան-ՆԱՏՕ Agile Spirit բազմազգ զորավարժությունները Վրաստանում կանցկացվեն սեպտեմբերի 3-ից մինչեւ 11-ը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ: Վարժանքները կմեկնարկեն Օրֆոլո (Սամցխե Ջավախքի տարածաշրջան) զորափորձարանում:
Դրանց նպատակը ԱՄՆ-ի գործընկերների եւ գործընկեր մյուս երկրների զինծառայողների հետ վրացի զինվորականների փոխգործակցության բարելավումն Է, ինչպես նաեւ ճգնաժամերին հակազդելու պատրաստվածությունը եւ ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման ուժերի կազմում մասնակցությունը համատեղ գործողություններին: Agile Spirit բազմազգ զորավարժություններն անցկացվում են ԱՄՆ-ի ծովային հետեւակայինների աջակցությամբ: Վարժանքները ենթադրում են դաշտային եւ շտաբային փուլեր:
Բացի Վրաստանից եւ ԱՄՆ-ից, զորավարժություններին կմասնակցեն Բուլղարիայի, Լատվիայի, Ռումինիայի, Ուկրաինայի եւ Հայաստանի զինծառայողները, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Военные учения Agile Spirit начнутся в Грузии 3 сентября
Многонациональные военные учения Грузия-НАТО Agile Spirit 2017) пройдут в Грузии с 3 по 11 сентября. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении на сайте министерства обороны Грузии.
Учения стартуют на полигоне Орфоло (регион Самцхе-Джавахети). Их целью является улучшение взаимодействия грузинских военных с коллегами из США и других партнерских стран, а также готовности реагирования на кризисы и участие в совместных операциях в составе сил быстрого реагирования НАТО.
Многонациональные учения Agile Spirit проводятся при содействии морских пехотинцев США. Военные учения предполагают полевые и штабные фазы.
В учениях, помимо Грузии и США, примут участие военнослужащие из Болгарии, Латвии, Румынии, Украины и Армении.