Վայոց ձորում բռնկված հրդեհի դեպքով հարուցված քրգործով մեղադրանք է առաջադրվել մեկ անձի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է Վայոց ձորի մարզում՝ Արտավան գյուղի տարածքում, հրդեհի բռնկման պատճառը։ Մեղադրանք է առաջադրվել մեկ անձի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Վայոց ձորի մարզի Արտավան գյուղի խոտածածկ տարածքներում հրդեհը բռնկվել է օգոստոսի 10-ին, ինչը հետագա օրերին տարածվել է՝ ներառելով Սարավանի անտառպետության որոշ տարածքներ։
Դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 186-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 297-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկվել են մեծածավալ քննչական գործողություններ, որի արդյունքում պարզվել է, որ հրդեհը բռնկվել է անսարք ավտոմեքենայի շահագործման ժամանակ խլացուցչից արտանետված բոցերի հետևանքով։
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Վայոց ձորի մարզի Արտավան համայնքի բնակիչը շուրջ մեկ ամիս անսարք վիճակում գտնվող, խոտանված՝ շահագործման ոչ ենթակա «ՎԱԶ 21011» մակնիշի առանց համարանիշի ավտոմեքենայով գնացել է նույն համայնքի խոտհարքի տարածք։ Վերելք բարձրանալու համար արագություն հավաքելու նպատակով ինտենսիվորեն սեղմել է գազի ոտնակը, ինչի հետևանքով ավտոմեքենայի անսարք խլացուցչից արտանետվել են բոցեր, և հրդեհ է բռնկվել: Արդյունքում՝ այրվել է «1-ին բրիգադ» կոչվող խոտհարքի տարածքը, ապա հրդեհը տարածվել է՝ ներառելով Զառիթափ համայնքի խոտհարքների մի մասն ու հարակից «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Վայոց ձորի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի Սարավանի անտառպետության տարածքի 300 հա տարածքը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Վայոց ձորի մարզի բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 186-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Նրա մասնակցությամբ կատարվել է քննչական փորձարարություն։

На основе уголовного дела, возбужденного по поводу пожара в Вайоц Дзоре, жителю Вайоцдзорской области предъявлено обвинение
На основе уголовного дела, возбужденного по поводу пожара в Вайоц Дзоре,  жителю
Вайоцдзорской области предъявлено обвинение
В результате мер, принятых в рамках расследуемого в следственном управлении СК по Вайоцдзорской области уголовного дела, выяснена причина пожара близ села Артаван.
Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Следственного комитета Армении.
Пожар на зеленых территориях близ села Артаван вспыхнул 10-го августа. Позже огонь распространился на лесные массивы хозяйства Сараван. 15-го августа возгорание удалось локализовать, а утром 16-го августа пожар был потушен.
В рамках уголовного дела, возбужденного по признакам части 2-й статьи 186-й и части 1-й статьи 297-й Уголовного кодекса Армении, предпринят ряд следственных действий, по итогам которых выяснилось, что пожар возник из-за искр, вылетевших из глушителя неисправной машины.
В ходе предварительного следствия получены данные о том, что житель села Артаван отправился на территории с травяным покрытием на неисправном и непригодном к эксплуатации автомобиле марки "ВАЗ 21011". Для того, чтобы набрать скорость для подъема на возвышенность, он интенсивно давил на педаль газа, из-за чего из неисправного глушителя выбился сноп искр и возник пожар.
В результате, сгорела территория сенокоса, называемая "Первая бригада", а затем огонь распространился на часть сенокосов общины Заритап и на территорию филиала Сараван Вайоцдзорского лесного хозяйства ГНКО "Армлес" площадью в 300 га.
На основе полученных достаточных доказательств, жителю Вайоцдзорской области предъявлено обвинение по части 2-й статьи 186-й (Уничтожение или повреждение имущества по неосторожности, совершенные ввиду неосторожного обращения с огнем или иным источником повышенной опасности либо причинившие ущерб в особо крупных размерах) и части 1-й статьи 297-й (Уничтожение или повреждение лесов, а также насаждений) Уголовного кодекса Армении.
В его отношении в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде. Был проведен следственный эксперимент с его участием.
Следствие продолжается. Назначены экспертизы.
Справка: Подозреваемый или обвиняемый в преступлении не считается виновным, пока его не доказана вступившим в законную силу приговором суда.