Պորոշենկոն պատրաստվում է ՄԱԿ-ին Դոնբասում խաղաղապահներ տեղակայալու առաջարկ ներկայացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է, որ սեպտեմբերին կայանալիք ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում առաջարկելու է խաղաղապահներ տեղակայել Դոնբասում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է 112 Украина հեռուստաալիքը: «Դոնբաս խաղապահներ մտցնելու գաղափարը ես պատրաստվում եմ հաջորդ ամիս ներկայացնել ՄԱԿ-ի ԳԱ-ում»,- ասել է Պորոշենկոն՝ հանդես գալով Լուգանսկի շրջանում:
Նա հիշեցրել է, որ ավելի վաղ այդ գաղափարն առաջ է քաշել «նորմանդական քառյակի» ֆորմատով հեռախոսազրույցում: Ուկրաինայի նախագահը նաև առաջարկել է զինել ԵԱՀԿ-ի հատուկ մոնիտորինգային առաքելությանը: «Այս առաջարկությունները դժվար են առաջ շարժվում՝ Ռուսաստանի չցանկանալու պատճառով»,- ասել է Պորոշենկոն:

Poroshenko prepares to propose UN to deploy peacekeepers in Dombass
YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS. Ukrainian president Petro Poroshenko has announced that he will propose to deploy peacekeepers at Dombass during the UN General Assembly in September, "Armenpress" reports 112 Ukraine TV channel informs. "I plan to present the idea of deploying peacekeepers in Dombass next month at the UN General Assembly", Poroshenko said in Lugantsk.
The Ukrainian president also suggested that the OSCE monitoring mission should be armed. "These proposals go on with difficulties, since Russia does not favour them", he said.